PL | EN
19.02.2019
06:41
16:58  (Warszawa)

17-20.03.2017 - ocena meteorologiczna i hydrologiczna

17-20.03.2017 - ocena meteorologiczna i hydrologiczna

Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej

i hydrologicznej

na okres: od godz.15:00 dnia 17.03.2017 do godz. 18:00 dnia 20.03.2017

 

 

1. Prognoza pogody dla Polski.

 

Ważność: od godz. 19:30 dnia 17.03.2017 do godz. 19:30 dnia 18.03.2017

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami przelotne opady deszczu, lokalnie, zwłaszcza w rejonach podgórskich oraz na północy i wschodzie kraju, także opady deszczu ze śniegiem. Wysoko w górach okresami opady śniegu. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 0°C do 4°C, tylko w rejonach podgórskich Karpat możliwy spadek temperatury do -1°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, nad morzem  do 65 km/h, a w Tatrach do 100 km/h, z kierunków zachodnich.

  W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresowo opady deszczu, lokalnie na krańcach północno-wschodnich oraz w rejonach górskich, pojawią się także opady deszczu ze śniegiem. Przejściowo opady mogą być o natężeniu umiarkowanym, prognozowana wysokość opadów, zwłaszcza w centrum, do 15 mm. Temperatura maksymalna od 4°C, 5°C na północnym wschodzie, na Pomorzu i nad morzem oraz w rejonach podgórskich do 6°C, 8°C na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, w Sudetach do 85 km/h, a w Tatrach nawet do 110 km/h, nadal z kierunków zachodnich.

 

Ważność: od godz. 19:30 dnia 18.03.2017 do godz. 19:30 dnia 19.03.2017

W nocy na północnym zachodzie Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, deszczu ze śniegiem, lokalnie także śniegu. Temperatura minimalna od -2°C miejscami na Pomorzu do -1°C, 1°C na pozostałym obszarze. Lokalnie nawierzchnie dróg śliskie i oblodzone. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, na Podkarpaciu do 65 km/h, w Tatrach do 80 km/h, przeważnie północno-zachodni.
  W dzień zachmurzenie duże z przejściowymi większymi przejaśnieniami. Przed południem opady deszczu ze śniegiem i deszczu, głównie we wschodniej części kraju. W drugiej części dnia opady deszczu postępujące od zachodu w głąb kraju. Temperatura maksymalna od 4°C, 6°C na północy i wschodzie kraju oraz miejscami w rejonach podgórskich do 7°C,10°C na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany, okresowo dość silny, porywisty, zachodni i południowo-zachodni, tylko na wschodzie kraju przez większą część dnia północno-zachodni. Wiatr w porywach na wschodzie oraz na krańcach północnych osiągać może 60 km/h, a w Tatrach 70 km/h.

 

ŚREDNIOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

od godz. 19:30 dnia 19.03.2017 (niedziela) do godz. 19:30 dnia 24.03.2017 (piątek)

 

19/20 - 21.03 (niedziela/poniedziałek - wtorek)

  Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza we wtorek. Okresami opady deszczu, we wtorek od zachodu kraju zanikające. Temperatura minimalna przeważnie od 3°C do 8°C, chłodniej tylko na wschodzie kraju w nocy z niedzieli na poniedziałek, tam lokalnie spadek temperatury do 1°C, 2°C. Temperatura maksymalna od 7°C, 9°C na północnym wschodzie oraz  lokalnie nad morzem do 9°C 14°C na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany, okresowo dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. Porywy wiatru nad morzem we wtorek nawet do 70 km/h.

21/22 - 24.03 (wtorek/środa - piątek)
Zachmurzenie umiarkowane i duże. W środę opady deszczu tylko na północnym zachodzie, w piątek opady mogą się pojawić się już lokalnie w całym kraju. Ocieplenie. Temperatura minimalna od 0°C, 3°C w nocy z wtorku na środę do 5°C, 10°C w nocy z czwartku na piątek. Temperatura maksymalna w środę  od 7°C lokalnie na krańcach północno-wschodnich do 17°C na południowym zachodzie, w pozostałym okresie od 13°C do 18°C, a w czwartek nawet miejscami do 19°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, z kierunków południowych. Na południu kraju wiatr w porywach, zwłaszcza w czwartek i piątek, do 70 km/h.

 

2.  Obowiązujące ostrzeżenia meteorologiczne

 

Nie obowiązują żadne ostrzeżenia meteorologiczne

        

3. Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji i hydrologicznej

 

OPIS SYTUACJI HYDROLOGICZNEJ z godz. 07:00 (cz. urzędowego)

Dorzecze Wisły

Stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody średniej i wysokiej. Stan wysoki obserwowano na Narwi, Biebrzy, Pisie, Omulwi, Orzycu, Bugu, Krznie, Wkrze i Drwęcy oraz lokalnie na Wiśle, Przemszy, Sanie, Wieprzu, Pilicy i Bzurze. Stan niski zanotowano lokalnie na Przemszy, Skawie, Rabie, Białej Tarnowskiej i Kamiennej.

 

Dorzecze Odry

Stan wody w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody średniej. Stan wysoki zanotowano na Drawie oraz lokalnie na Odrze, Bystrzaycy, Bobrze i Warcie. Stan niski zanotowano na lokalnie na Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej, Bobrze, Warcie i Noteci.

 

Rzeki Przymorza

Stan wody rzek Przymorza układa się głównie w strefie wody średniej. Stan wysoki obserwowano na Gubrze i Węgorapie oraz lokalnie w ujściowym odcinku Wisły i na Łynie. Stan niski zanotowano na Słupi.

 

Uwaga!

Dnia 17.03.2017 (godz. 13:00 cz. urzędowego) nie zanotowano przekroczenia stanu alarmowego na polskich stacjach wodowskazowych.

Stan ostrzegawczy został przekroczony na 9 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

 

Tab. 1. . STAN WODY z godz. 12:00 UTC (godz. 13:00 czasu urzędowego)
(przekroczenie stanów ostrzegawczych, alarmowych i zmiana stanu)

Stacja wodowskazowa

Rzeka

Województwo

Stan
wody
[cm]

Zmiana
stanu
[cm]

Stan
ostrz.
[cm]

Stan
alarm.
[cm]

Białobrzegi

Pilica

mazowieckie

207

1/3h

200

250

Wizna

Narew

podlaskie

445

-1/3h

440

470

Orzechowo

Narew

mazowieckie

344

0/3h

320

400

Osowiec

Biebrza

podlaskie

400

-1/3h

400

430

Rajgród

Jegrznia

podlaskie

145

-6/3h

140

160

Giżycko

Pisa

warmińsko-mazurskie

146

1/3h

130

150

Maldanin

Jez. Roś

warmińsko-mazurskie

153

0/3h

140

160

Dorohusk

Bug

lubelskie

330

0/3h

290

430

Malowa Góra

Krzna

lubelskie

319

0/3h

300

340

Kanclerzowice

Sąsiecznica

dolnośląskie

210

-1/3h

200

230

Bledzew

Obra

lubuskie

217

1/3h

200

220

przekroczenia stanu alarmowego nie zanotowano
 

4. Obowiązujące ostrzeżenia hydrologiczne

 

Nie obowiązują żadne ostrzeżenia hydrologiczne

 

5. Prognoza hydrologiczna dla Polski

 

W dorzeczu Wisły:

Przeważać będą spadki stanu wody.

Prognozuje się:

- na górnej Wiśle wahania stanu wody, w strefie wody średniej.

- na środkowej i dolnej Wiśle spadki stanu wody, w strefie wody średniej, na dolnej Wiśle lokalnie wysokiej.

- na dopływach górnej Wisły początkowo spadki stanu wody. W drugiej części okresu prognostycznego wystąpią wzrosty stanu wody związane z prognozowanymi opadami deszczu.  Stany wody układać się będą na ogół w aktualnych strefach, lokalnie możliwe są wzrosty do strefy stanów wysokich.

- na dopływach środkowej i dolnej Wisły stabilizację i spadki stanu wody. Stany wody układać się będą w aktualnych strefach. Aktualne przekroczenia stanów ostrzegawczych będą się nadal utrzymywać.

- na Narwi stabilizację, lokalnie na dopływach możliwe wahania i wzrosty stanu wody. Stany wody układać się będą w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej. Obserwowane obecnie przekroczenia stanów ostrzegawczych będą na ogół się utrzymywać. (Na Jegrzni w Rajgrodzie prognozowane są wahania związane z regulacją odpływu z jeziora Rajgrodzkiego, z możliwością osiągnięcia lub nieznacznego przekroczenie stanu alarmowego).

- na Bugu spadki w strefie wody wysokiej, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym w Dorohusku oraz w Malowej Górze na Krznie.

W dorzeczu Wisły nie notuje się już zjawisk lodowych. Praca urządzeń hydrotechnicznych może powodować większe zaburzenie przepływu oraz lokalne znaczne wahania i okresowe wzrosty stanu wody.  

 

 

 

W dorzeczu Odry:

Przeważać będą wahania stanów wody.

Prognozuje się:

- na górnej Odrze początkowo spadki stanu wody, od soboty niewielkie wzrosty stanu wody spowodowane prognozowanymi opadami deszczu. Stany wody będą układać się w strefie wody średniej.

- na środkowej Odrze wahania stanu wody, na odcinku Odry środkowej swobodnie płynącej z tendencją spadkową. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.

- na dolnej Odrze głównie spadki, poniżej Widuchowej wzrosty stanu wody, w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej.

- w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry początkowo niewielkie wahania z tendencją spadkową, w drugiej części okresu prognostycznego wzrosty stanów wody spowodowane prognozowanymi opadami. Największe wzrosty związane z opadami deszczu i topnieniem pokrywy śnieżnej, zalegającej jeszcze w górach możliwe są w zlewniach podgórskich rzek, zwłaszcza Nysy Łużyckiej i Witki. Większe wahania stanu wody występować będą na rzekach będących w zasięgu działania urządzeń piętrzących. Stany wody będą utrzymywały się w obecnych strefach.

- na górnej Warcie początkowo spadki i stabilizację stanu wody, od niedzieli możliwe wzrosty związane z prognozowanymi opadami deszczu. Na środkowej i dolnej Warcie prognozowane są spadki stanu wody. Na dopływach Warty dominować będą spadki i stabilizacja stanów wody, w drugiej części okresu prognostycznego możliwe lokalne wzrosty stanów wody. Stany wody układać się będą w obecnych strefach.

W dorzeczu Odry nie notuje się już zjawisk lodowych. Praca urządzeń hydrotechnicznych może powodować zaburzenie przepływu oraz lokalne wahania i wzrosty stanu wody. 

 

W rzekach Przymorza i na Żuławach:

            W okresie prognostycznym na wybrzeżu, w ujściowym odcinku Odry, na Zalewie Szczecińskim, w ujściowym odcinku Wisły, Zalewie Wiślanym i Żuławach prognozowane są wahania stanów wody z tendencją wzrostową w strefie stanów średnich. Na rzekach Przymorza i rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewidywane są wahania stanów wody, głównie w strefie stanów średnich.  

W zlewniach Łyny i Węgorapy prognozuje się na ogół wahania stanu wody, głównie w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej.

 

Uwaga!

Lokalnie stany wody mogą ulegać wahaniom spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych i zmianami odpływów ze zbiorników retencyjnych, o których IMGW-PIB nie jest informowane.

 

Część meteorologiczną przygotowali synoptycy meteorolodzy:

Krzysztof Jania, synoptyk CBPM

Małgorzata Tomczuk, synoptyk CNO PSHM

Część hydrologiczną przygotował hydrolog:

Izabela Adrian, hydrolog CNO PSHM

Autoryzacja:

Marianna Sasim, synoptyk hydrolog CNO PSHM

 

 

Uwagi i opinie proszę kierować na adres: centrum.nadzoru@imgw.pl

 

Plik: RCB_weekend_17_03_2017.docsms