PL | EN
16.01.2019
07:34
15:56  (Warszawa)

10–16.02.2017 - ocena meteorologiczna i hydrologiczna

10–16.02.2017 - ocena meteorologiczna i hydrologiczna

Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej

i hydrologicznej na okres 10.02.2017 – 16.02.2017

 

 

1. KRÓTKOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

 
Ważność: od godz. 19:30 dnia 10.02.2017
                 do godz. 19:30 dnia 11.02.2017
 
       W nocy zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże, tylko na północnym zachodzie, w centrum, a początkowo także miejscami na wschodzie kraju lokalne rozpogodzenia. Miejscami, zwłaszcza na południowym zachodzie, możliwe słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -13°C miejscami na wschodzie do około  10°C w centrum i -4°C lokalnie na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, wschodni i południowo-wschodni.
       W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, z rozpogodzeniami w pasie od Podkarpacia przez centrum kraju po Pomorze. Miejscami słabe opady śniegu.
Temperatura maksymalna od -6°C do -2°C, tylko lokalnie na południowym zachodzie
nieco cieplej: około 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na krańcach wschodnich oraz
nad morzem okresami porywisty, południowo-wschodni i wschodni.
 
 
Ważność: od godz. 19:30 dnia 11.02.2017
                 do godz. 19:30 dnia 12.02.2017
 
       W nocy zachmurzenie przeważnie duże, z większymi przejaśnieniami na północy i południu kraju.  Miejscami, oprócz południowego wschodu, słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -10°C lokalnie na krańcach wschodnich do około -7°C w centrum i -4°C miejscami na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, południowo-wschodni i wschodni.
        W dzień zachmurzenie duże, w województwach południowo-wschodnich umiarkowane. Miejscami słabe opady śniegu, zwłaszcza w północnej połowie kraju. .
Temperatura maksymalna od -4°C do -1°C, tylko lokalnie na krańcach zachodnich
nieco cieplej: około 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie południowo-wschodni.
 
 
ŚREDNIOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI
Na okres: od godz. 19:30 dnia 12.02.2017 (niedziela)                 do godz. 19:30 dnia 17.02.2017 (piątek)
 
 
12/13 - 13.02 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Lokalnie możliwe słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -9°C na wschodzie do -3°C na zachodzie. Temperatura maksymalna od -5°C na wschodzie do 1°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. 13/14 - 14.02 (poniedziałek/wtorek - wtorek)
Zachmurzenie małe i umiarkowane, na wschodzie okresami duże. Na północnym wschodzie możliwe opady śniegu i śniegu z deszczem. Temperatura minimalna od 
-9°Cna wschodzie do -4°C, -3°C na zachodzie i na wybrzeżu. Temperatura maksymalna od -2°C na południowym wschodzie do 4°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
14/15 - 16.02 (wtorek/środa - czwartek)
Zachmurzenie  duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami we środę. Temperatura minimalna od -6°C na wschodzie do -2°C, 0°C na zachodzie. Temperatura maksymalna od 0°C na wschodzie do 5°C na zachodzie. Wiatr przeważnie słaby, zmienny z przewagą południowo-zachodniego.
16/17 - 17.02 (czwartek/piątek - piątek)
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura minimalna od -4°C do 0°C. Temperatura maksymalna od 1°C do 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.      
 
2. Wydano ostrzeżenie meteorologiczne o silnym mrozie °1 
dla woj. podkarpackiego – subregion Bieszczady i Beskid Niski; 
ważne od godz. 20:00 dnia 10.02.2017 do godz. 08:00 dnia 11.02.2017
 
Ostrzeżenie może zostać przedłużone na kolejną dobę.
  

Oprac.: Józef warmuz, synoptyk CBPM

             Anna Nemec, synoptyk CNO-PSHM

 

Uwagi i opinie proszę kierować na adres: centrum.nadzoru@imgw.pl

 

3. Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji i hydrologicznej

 

Dorzecze Wisły

Stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody średniej. Stan wysoki zanotowano lokalnie na Narwi, Biebrzy, Pisie, Omulwi i Bugu. Stan niski zanotowano na Małej Wiśle, Sole, Skawie, Radomce Supraśli i Nurcu oraz lokalnie na Wiśle, Przemszy, Kamiennej, Pilicy, Biebrzy, Liwcu i Wkrze.

Zjawiska lodowe:

Śryż i/lub lód brzegowy obserwowano lokalnie na Wiśle, Przemszy, Sole, Rabie, Dunajcu, Popradzie, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Wisłoku, Wieprzu, Pilicy, Narwi, Supraśli, Pisie, Omulwi, Orzycu, Bugu,  Wkrze i Drwęcy.

Pokrywę lodową obserwowano lokalnie na Wiśle, Rabie, Dunajcu, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Narwi, Biebrzy, Bugu i Krznie.

Zator lodowy zanotowano na Wisłoku w Puławach, zator śryżowy na Narwi w Narwi.

 

Dorzecze Odry

Stan wody w dorzeczu Odry układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan niski zanotowano Kłodnicy, Małej Panwi, Baryczy, górnej i środkowej Warcie, Widawce i Nerze oraz lokalnie na górnej i środkowej Odrze, Bystrzycy, Bobrze, Nysie Łużyckiej, Prośnie i Noteci.

Zjawiska lodowe:

Śryż i/lub lód brzegowy zanotowano lokalnie na Odrze, na Opawie,.

 

Rzeki Przymorza

Stan wody rzek Przymorza układa się głównie w strefie wody średniej. Stan niski zanotowano na Redze i Słupi oraz lokalnie na Pasłęce i Łynie.

Zjawiska lodowe:

Śryż i/lub lód brzegowy obserwowano lokalnie na Łynie, Gubrze i Gołdapie.

 

Uwaga!

Dnia 10.02.2017 (godz. 13:00 cz. urzędowego) przekroczenie stanu alarmowego zanotowano na Osławie w Zagórzu, o 52 cm.

Stan ostrzegawczy został przekroczony na 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Wisły i na
1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Odry.

 

 

Tab. 1. STAN WODY z godz. 12:00 UTC (godz. 13:00 czasu urzędowego)
(przekroczenie stanów ostrzegawczych, alarmowych i zmiana stanu)

Stacja wodowskazowa

Rzeka

Województwo

Stan
wody
[cm]

Zmiana
stanu
[cm]

Stan
ostrz.
[cm]

Stan
alarm.
[cm]

Zagórz

Osława

podkarpackie

292*

4/3h

180

240

Giżycko

Pisa

warmińsko-mazurskie

131

0/3h

130

150

Kanclerzowice

Sąsiecznica

dolnośląskie

209

-1/3h

200

-

* - przekroczenie stanu alarmowego
 


4. Obowiązujące ostrzeżenia hydrologiczne

Nie obowiązują żadne ostrzeżenia hydrologiczne

 

5. Prognoza hydrologiczna dla Polski

 

W dorzeczu Wisły:

     Przeważać będą wahania stanu wody z tendencją spadkową.

Prognozuje się:

- na górnej i środkowej Wiśle wahania stanu wody w strefie stanów średnich i niskich ;

- na dolnej Wiśle stabilizację i opadanie stanu wody w strefie wody średniej;

- na dopływach górnej i środkowej Wisły głównie wahania poziomu wody. Większe wzrosty poziomu wody oraz wahania, na ogół w strefie stanów średnich będą wynikiem pracy urządzeń hydrotechnicznych oraz występowaniem zjawisk lodowych. Na Osławie w Zagórzu, przekroczony stan alarmowy będzie się utrzymywał do momentu ustąpienia zatoru lodowego.

- na dopływach dolnej Wisły stabilizacje i nieznaczne wahania stanu wody z tendencją spadkową, głównie w strefie wody średniej;.

 - w zlewni Narwi i Bugu stabilizację i nieznaczne wahania stanu wody z tendencją spadkową w aktualnych strefach stanu wody. Obserwowane obecnie przekroczenia stanów ostrzegawczych: na Kanale Giżyckim w Giżycku będą się utrzymywać.

Występujące w dorzeczu Wisły zjawiska lodowe i praca urządzeń hydrotechnicznych mogą powodować zaburzenie przepływu oraz lokalne większe wahania i wzrosty stanu wody.  

 

W dorzeczu Odry:

Przeważać będzie przebieg wyrównany stanów wody.

Prognozuje się:

- na górnej Odrze niewielkie wahania stanu wody, głównie  w strefie wody średniej;

- na środkowej Odrze niewielkie wahania stanu wody głównie w strefie wody średniej i zależne od pracy urządzeń hydrotechnicznych;

- na dolnej Odrze niewielkie wahania stanów wody. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej;

- W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry będzie utrzymywała się słaba tendencja spadku stanów wody. Lokalne zmiany stanów wody i wahania dobowe mogą być powodowane przez zjawiska lodowe. Wzrost temperatury powietrza morze powodowaćlokalną redukcję rozmiaru zjawisk lodowych. Mogą wystąpić znaczne wahania stanów wody spowodowane pracą zbiorników energetycznych na Bystrzycy, Bobrze i Kwisie.

- na Warcie i Noteci oraz pozostałych dopływach dolnej Odry stabilizacja i lokalne wahania  stanów wody wywołane pracą urządzeń hydrotechnicznych oraz oddziaływaniem zjawisk lodowych. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej i niskiej.

Występujące w dorzeczu Wisły zjawiska lodowe i praca urządzeń hydrotechnicznych mogą powodować zaburzenie przepływu oraz lokalne wahania i wzrosty stanu wody.  

 

W rzekach Przymorza i na Żuławach:

            W ciągu najbliższych dni wzdłuż wybrzeża RP, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym, w ujściowym odcinku Wisły i Odry, na Żuławach oraz na rzekach Przymorza prognozowane są niewielkie wahania poziomów wody w strefie stanów średnich i niskich lokalnie wysokich.             

            W zlewniach Łyny i Węgorapy prognozuje się głównie stabilizację poziomu wody, lokalnie zakłóconą pracą urządzeń hydrotechnicznych oraz zjawiskami lodowymi, głównie w strefie wody średniej.

 

Uwaga!

Zjawiska lodowe oraz ujemne temperatury powietrza będą powodowały zakłócenia w pracy stacji automatycznych, co może skutkować nieprawidłowymi wskazaniami wyświetlanymi na Monitorze IMGW-PIB.

 

Lokalnie stany wody mogą ulegać wahaniom spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych i zmianami odpływów ze zbiorników retencyjnych, o których IMGW-PIB nie jest informowane.

 

 

Część meteorologiczną przygotowali synoptycy meteorolodzy:

Grzegorz Mikutel, synoptyk CBPM

             Anna Nemec, synoptyk CNO-PSHM

Część hydrologiczną przygotował hydrolog:

Marianna Sasim, hydrolog CNO

 

Plik: RCB_weekend_10_02_2017.docsms