PL | EN
19.12.2018
07:39
15:26  (Warszawa)

03-07.02.2017 - ocena meteorologiczna i hydrologiczna

03-07.02.2017 - ocena meteorologiczna i hydrologiczna

Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej

i hydrologicznej na okres 03.02.2017 – 07.02.2017

 

KRÓTKOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

 

             Ważność: od godz. 19:30 dnia 03.02.2017 do godz. 19:30 dnia 04.02.2017

 W nocy zachmurzenie duże lub całkowite. Na zachodzie i południu kraju opady deszczu i mżawki, na wybrzeżu również deszczu ze śniegiem. Miejscami opady marznące powodujące gołoledź.  W górach opady śniegu. W całym kraju mgły ograniczające widzialność do 100 m. Temperatura minimalna od -5°C na północnym wschodzie, około -2°C w centrum, do 1°C na południowym zachodzie, na wybrzeżu około 2°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany i porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

 W dzień zachmurzenie duże lub całkowite. Słabe opady deszczu lub mżawki, przed południem lokalnie marznące powodujące gołoledź. Na wschodzie kraju oraz w górach słabe opady śniegu. Mgły ograniczające widzialność do 200 m, utrzymujące się przez większą część dnia. Temperatura maksymalna od -2°C na północnym wschodzie, około 0°C w centrum, do 4°C na południowym zachodzie i lokalnie na wybrzeżu. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany, południowo-wschodni.

             Ważność: od godz. 19:30 dnia 04.02.2017  do godz. 19:30 dnia 05.02.2017

 W nocy zachmurzenie duże lub całkowite. Opady deszczu, mżawki i deszczu ze śniegiem, na północy i północnym wschodzie również śniegu. W górach opady śniegu. Miejscami możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -4°C na północnym wschodzie, około -1°C w centrum, do 1°C na zachodzie i lokalnie na Podkarpaciu, w rejonach podgórskich około -2°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany i porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

  W dzień zachmurzenie duże lub całkowite. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem i mżawki, w północnej połowie kraju śniegu. W górach opady śniegu. Miejscami możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Na południu kraju mgły ograniczające widzialność do 500 m, utrzymujące się przez większą część dnia. Temperatura maksymalna od -3°C na północnym wschodzie, około 1°C w centrum do 5°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, wschodni, w południowej połowie kraju słaby, zmienny.

 

ŚREDNIOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI
Na okres: od godz. 19:30 dnia 05.02.2017 (niedziela) do godz. 19:30 dnia 10.02.2017 (piątek)
 
 05/06 - 06.02 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)
Zachmurzenie duże. Opady śniegu. Temperatura minimalna od -6°C na północnym wschodzie, około -1°C w centrum do 0°C na południowym zachodzie. Temperatura maksymalna od -5°C na północnym wschodzie, około 0°C w centrum do 2°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.
 
06/07 - 07.02 (poniedziałek/wtorek - wtorek)
Zachmurzenie duże. Opady śniegu. Temperatura minimalna od -11°C na północnym wschodzie, około -5°C w centrum do -2°C na południowym zachodzie. Temperatura maksymalna od -9°C na północnym wschodzie, około -4°C w centrum do -1°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, północno-wschodni i wschodni.
 
07/08 - 09.02 (wtorek/środa - czwartek)
Zachmurzenie duże. Opady śniegu. Temperatura minimalna od -14°C na północnym wschodzie, około -10°C w centrum do -6°C na południowym zachodzie, na wybrzeżu około -5°C. Temperatura maksymalna od -11°C na północnym wschodzie, około -6°C w centrum do -3°C na południowym zachodzie i lokalnie na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, z kierunków wschodnich.
 
09/10 - 10.02 (czwartek/piątek - piątek)
Zachmurzenie duże. Na Pomorzu i w Wielkopolsce opady śniegu. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od -9°C do -5°C, na północnym wschodzie od -14°C do -10°C. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od -4°C do 0°C, na wschodzie i północnym wschodzie od -7°C do -5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.          
 
           
Wydano ostrzeżenia meteorologiczne:
 
o silnej mgle 1° dla:
- woj. świętokrzyskiego,
- woj. śląskiego,
- woj. małopolskiego.
 
o opadach marznących 2° dla:
- woj. zachodniopomorskiego.
 
 
o opadach marznących 1° dla:
- woj. pomorskiego, 
- woj. lubuskiego, 
- woj. wielkopolskiego, 
- woj. dolnośląskiego, 
- woj. świętokrzyskiego,
- woj. śląskiego,
- woj. małopolskiego,
- woj. podkarpackiego.

 

3. Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji i hydrologiczne

 

Dorzecze Wisły

Stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody średniej. Stan wysoki zanotowano lokalnie na Narwi, Biebrzy, Pisie i Bugu. Stan niski zanotowano na Sole, Skawie, Białej Tarnowskiej, Tyśmienicy, Radomce, Nurcu i Supraśli oraz lokalnie na górnej i środkowej Wiśle, na Przemszy, Rabie, Dunajcu, Wisłoce, Kamiennej, Wieprzu, Pilicy i Biebrzy.

Zjawiska lodowe:

Śryż i/lub lód brzegowy obserwowano lokalnie na Wiśle, Sole, Rabie, Dunajcu, Popradzie, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Wisłoku, Wieprzu, Pilicy, Narwi, Orzycu i Bugu.

Pokrywę lodową obserwowano lokalnie na Wiśle, Sole, Rabie, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Wisłoku, Narwi, Biebrzy i Bugu.

Wodę na lodzie obserwowano lokalnie na Narwi i Bugu.

 

Dorzecze Odry

Stan wody w dorzeczu Odry układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan niski zanotowano na Kłodnicy, Nysie Łużyckiej, na górnej i środkowej Warcie, na Widawce i Nerze oraz lokalnie na górnej i środkowej Odrze, na Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Baryczy, Bobrze, Kwisie i Noteci.

Zjawiska lodowe:

Śryż i/lub lód brzegowy obserwowano lokalnie na Odrze.

 

Rzeki Przymorza

Stan wody rzek Przymorza układa się głównie w strefie wody średniej. Stan niski zanotowano na Słupi oraz lokalnie na Łynie.

Zjawiska lodowe:

Śryż i/lub lód brzegowy obserwowano lokalnie na Węgorapie.

 

Uwaga!

Dnia 02.02.2017 (godz. 07:00 cz. urzędowego) nie zanotowano przekroczenia stanu alarmowego na polskich stacjach wodowskazowych.

Stan ostrzegawczy został przekroczony na 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły.

 

 

Tab. 1. STAN WODY z godz. 12:00 UTC (godz. 13:00 czasu urzędowego)
(przekroczenie stanów ostrzegawczych, alarmowych i zmiana stanu)

Stacja wodowskazowa

Rzeka

Województwo

Stan
wody
[cm]

Zmiana
stanu
[cm]

Stan
ostrz.
[cm]

Stan
alarm.
[cm]

Ploski

Narew

podlaskie

347

1/3h

330

370

Giżycko

Pisa

warmińsko-mazurskie

132

-1/3h

130

1504. Obowiązujące ostrzeżenia hydrologiczne

Nie obowiązują żadne ostrzeżenia hydrologiczne

 

5. Prognoza hydrologiczna dla Polski

 

W dorzeczu Wisły:

     Przeważać będą wahania stanu wody z tendencją spadkową.

Prognozuje się:

- na górnej i środkowej Wiśle wahania stanu wody w strefie stanów średnich i niskich związane ze spływem wód opadowo-roztopowych;

- na dolnej Wiśle stabilizację i opadanie stanu wody w strefie wody średniej;

- na dopływach górnej i środkowej Wisły głównie wahania poziomu wody z tendencją wzrostową. Największe wzrosty poziomu wody, w strefie stanów średnich, wywołane opadami deszczu oraz topnieniem pokrywy śnieżnej prognozowane są na Sanie powyżej zbiornika Solina i na jego bieszczadzkich dopływach oraz w zlewni Wisłoka;

-  na dopływach dolnej Wisły stabilizacje i nieznaczne wahania stanu wody z tendencją spadkową, głównie w strefie wody średniej;.

 - w zlewni Narwi i Bugu stabilizację i nieznaczne wahania stanu wody z tendencją spadkową w aktualnych strefach stanu wody. Obserwowane obecnie przekroczenia stanów ostrzegawczych: na Kanale Giżyckim w Giżycku oraz na Narwi w Ploskach utrzymają się.

Występujące w dorzeczu Wisły zjawiska lodowe i praca urządzeń hydrotechnicznych mogą powodować zaburzenie przepływu oraz lokalne większe wahania i wzrosty stanu wody.  

 

 

W dorzeczu Odry:

Przeważać będzie przebieg wyrównany stanów wody.

Prognozuje się:

- na górnej Odrze stabilizację stanu wody w strefie wody niskiej;

- na środkowej Odrze niewielkie wahania stanu wody (zależne od pracy urządzeń hydrotechnicznych) w strefie wody średniej i niskiej;

- na dolnej Odrze wzrosty stanów wody. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej;

- w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody na ogół będą ulegać niewielkim wahaniom lub utrzymywać się na wyrównanym poziomie, w strefie wody średniej i niskiej. Występujące zjawiska lodowe będą ulegały stopniowej redukcji, powodując lokalne wahania. Prognozowane opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz jednoczesne topnienie pokrywy śnieżnej (szczególnie w ciągu dnia) mogą powodować lokalne wzrosty. 

- na Warci i Noteci oraz pozostałych dopływach dolnej Odry stabilizacja i spadki stanów wody. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej.

Występujące w dorzeczu Wisły zjawiska lodowe i praca urządzeń hydrotechnicznych mogą powodować zaburzenie przepływu oraz lokalne wahania i wzrosty stanu wody.  

 

 

W rzekach Przymorza i na Żuławach:

            W ciągu najbliższych dni wzdłuż wybrzeża RP, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym, w ujściowym odcinku Wisły i Odry, na Żuławach oraz na rzekach Przymorza prognozowane są niewielkie wahania poziomów wody w strefie stanów średnich i niskich lokalnie wysokich.             

            W zlewniach Łyny i Węgorapy prognozuje się głównie stabilizację poziomu wody, lokalnie zakłóconą pracą urządzeń hydrotechnicznych oraz zjawiskami lodowymi, głównie w strefie wody średniej.

 

Uwaga!

Zjawiska lodowe oraz ujemne temperatury powietrza będą powodowały zakłócenia w pracy stacji automatycznych, co może skutkować nieprawidłowymi wskazaniami wyświetlanymi na Monitorze IMGW-PIB.

 

Lokalnie stany wody mogą ulegać wahaniom spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych i zmianami odpływów ze zbiorników retencyjnych, o których IMGW-PIB nie jest informowane.

 

 

Część meteorologiczną przygotowali synoptycy meteorolodzy:

Grzegorz Mikutel, synoptyk CBPM

             Kamil Walczak, synoptyk CNO-PSHM

Część hydrologiczną przygotował hydrolog:

Dariusz Witkowski, hydrolog CNO

 

Plik: RCB_weekend_03_02_2017.docsms