PL | EN
23.06.2017
04:12
21:03  (Warszawa)
Data: 2017-06-23
Wczoraj początkowo Polska była w obszarze podwyższonego ciśnienia, ale z upływem dnia od zachodu dostawała się pod wpływ płytkiej zatoki niżu znad Morza Północnego. Nad południowo-zachodnią część kraju nasunęła się strefa ciepłego frontu atmosferycznego, za którym napłynęło powietrze pochodzenia zwrotnikowego; pozostały obszar pozostawał powietrzu polarno-morskim. Było zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, które licznie występowały zwłaszcza na południu i wschodzie kraju. Od godzin okołopołudniowych miejscami pojawiły się przelotne opady deszcz i lokalne burze, podczas których na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach deszcz miał silne, a punktowo ulewne natężenie (na posterunku telemetrycznym w Chełmsku Śląskim w ciągu godziny spadło 12 mm deszczu). Słabe opady deszczu notowano również po południu gdzieniegdzie na północy i w centrum. Temperatura maksymalna wyniosła od 19°C w Łebie do 29°C w Legnicy, Wrocławiu, Opolu i Jeleniej Górze. Wiatr był słaby, okresami umiarkowany i porywisty, z kierunków zachodnich, wieczorem przechodzący w słaby, zmienny. Na Śnieżce wiatr chwilami był dość silny i silny, a porywy podczas burzy dochodziły tam do 25 m/s (90 km/s).
W nocy byliśmy w zasięgu niżu przemieszczającego się znad Morza Północnego nad Cieśniny Duńskie, w strefie oddziaływania związanego z nim układu frontów atmosferycznych. Z południowego-zachodu napływało bardzo ciepłe i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, nad ranem, za frontem chłodnym, zaczęło napływać chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Było zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, głównie we wschodniej połowie kraju. Początkowo słaby deszcz padał gdzieniegdzie na północnym wschodzie i wschodzie, burze występowały na krańcach zachodnich. Największe sumy opadów w godzinach 20.00-08.00 na stacjach synoptycznych zanotowano: 23 mm w Szczecinku, 16 mm w Zielonej Górze,15 mm na Kasprowym Wierchu, 13 mm w Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Słubicach, Zakopanem, 11 mm w Pile, Resku, Śnieżce oraz 10 mm w Kołobrzegu i Poznaniu. Z upływem nocy strefa burz przemieściła się do centrum Polski oraz objęła województwa południowe, a opady na wschodzie kraju zanikły. Burzom towarzyszyły lokalne ulewy, zwłaszcza na Pomorzu, Podhalu i w Tatrach, a także porywisty wiatr. Temperatura minimalna wyniosła od 11°C w Suwałkach do 18°C w Przemyślu, Raciborzu, Wrocławiu i Opolu. Wiatr był słaby, zmienny, tylko w strefie burz i wysoko w górach silniejszy, porywisty. W Jeleniej Górze zanotowano poryw 22 m/s (79 km/h), na Śnieżce 33 m/s (119 km/h), a na Kasprowym Wierchu 29 m/s (68 km/h).
Dzisiaj niż nad Bałtykiem stopniowo wypełnia się, a wtórny ośrodek tworzy się nad Polską i wędruje nad Ukrainę. Front chłodny stopniowo odsunie się na południowy wschód, poza Polskę, natomiast w północnej połowie kraju będzie oddziaływał front okluzji. Z zachodu napływa chłodniejsze powietrze polarno-morskie, tylko południowo-wschodnia część kraju pozostanie w gorącej masie powietrza zwrotnikowego. Będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów do 35 mm. Temperatura maksymalna od 18°C na północy kraju, około 23°C w centrum do 27°C na południowym wschodzie, nad samym morzem lokalnie 17°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, a w czasie burz do 80 km/h, z kierunków zachodnich. Modele numeryczne prognozują opady w całym kraju z wyjątkiem krańców północno-wschodnich i południowo-zachodnich, najwięcej na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, do 25 mm/12 godzin oraz w Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej do 20 mm/12 godzin.

Kamil Walczak i Małgorzata Tomczuk

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms