PL | EN
12.12.2017
07:34
15:25  (Warszawa)
Data: 2017-12-12
Wczoraj Polska była pod wpływem niżu z głównym ośrodkiem nad Francją i wtórnym przemieszczającym się znad Niemiec, przez Zatokę Pomorską nad Bałtyk. Na zachodzie i północy zaznaczył się wpływ układu frontów atmosferycznych. Z południowego zachodu napływało ciepłe powietrze polarne morskie. Było zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na północnym wschodzie i w centrum. Miejscami padał deszcz, na północnym wschodzie deszcz ze śniegiem i śnieg, na krańcach południowo-wschodnich początkowo śnieg. Temperatura maksymalna wyniosła od 2°C w Świnoujściu i Suwałkach do 13°C w Krakowie. Wiatr był słaby i umiarkowany, na południu okrasami dość silny, w górach i obszarach podgórskich silny i bardzo silny, porywisty, z kierunków południowych. W górach wiał wiatr fenowy, porywy wiatru dochodziły do 37 m/s (133 km/h) na Kasprowym Wierchu, 35 m/s (126 km/h) w Bielsku-Białej, 33 m/s (119 km/h) na Śnieżce, 24 m/s (86 km/h) w Raciborzu i Zakopanem, 22 m/s (79 km/h) w Kłodzku i Lesku.
W nocy byliśmy w zasięgu głębokiego, aktywnego niżu wędrującego przez północne Niemcy nad południowo-wschodnią Szwecję. Po północy nad województwa zachodnie nasunął się chłodny front atmosferyczny. Nad przeważającą część kraju napływało z południa ciepłe powietrze polarne morskie, tylko za frontem zaczęło napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie. Było zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na wschodzie. Miejscami, głównie na wybrzeżu i Pomorzu, padał deszcz. Nad ranem w Sudetach zaczął padać śnieg. Temperatura minimalna wyniosła od 0°C w Suwałkach do 11°C w Bielsku Białej, Katowicach, Opolu, Raciborzu, Wieluniu. Wiatr był słaby i umiarkowany, na południu miejscami dość silny, na obszarach podgórskich i w górach silny i bardzo silny, w porywach do 37 m/s (133 km/h) w Bielsku-Białej, 26 m/s (86 km/h) w Zakopanem i 23 m/s (83 km/h) w Kłodzku, Raciborzu i Lesku, południowy i południowo-wschodni, od zachodu skręcający na południowo-zachodni. Wiatr w Tatrach wiał okresami z prędkością wichury, na Kasprowym Wierchu porywy dochodziły do 43 m/s (157 km/h), na Śnieżce do 35 m/s (126 km/h).
Dzisiaj jesteśmy nadal w zasięgu opisanego wcześniej niżu, odsuwa się on na północ, w rejon Zatoki Fińskiej. Chłodny front wędruje na wschód, wieczorem znajdzie się poza Polską. Z zachodu napływa chłodne powietrze polarne morskie. Będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu gdzieniegdzie rozpogodzenia. Miejscami, zwłaszcza na Pomorzu, słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna w województwach południowo-wschodnich od 9°C do 13°C, na pozostałym obszarze od 5°C do 10°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, na południu i wybrzeżu miejscami silny, od 35 km/h do 50 km/h, w dolinach karpackich miejscami od 40 km/h do 80 km/h, porywisty, południowo-zachodni i zachodni, na wschodzie początkowo południowy. Porywy wiatru do 65 km/h, w zachodniej połowie kraju miejscami do 75 km/h, na południu gdzieniegdzie do 100 km/h, a w dolinach karpackich lokalnie do 140 km/h. W górach wiatr fenowy. Po południu stopniowy spadek prędkości wiatru. Modele prognozują opady głównie w zachodniej połowie kraju oraz w górach, do 10 mm/12 godzin na Pomorzu Zachodnim oraz w Sudetach i do 20 mm/12 godzin w Tatrach.

Kamil Walczak i Małgorzata Tomczuk

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms