PL | EN
20.10.2017
07:09
17:32  (Warszawa)
Data: 2017-10-20
Wczoraj byliśmy w słabogradientowym obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Nad północną połową kraju zalegała strefa prawie stacjonarnego frontu atmosferycznego, który oddzielał powietrze polarne nad północną Polską od powietrza pochodzenia zwrotnikowego na pozostałym obszarze. W północno-wschodniej połowie kraju zachmurzenie było duże z lokalnymi rozpogodzeniami. Na pozostałym obszarze zachmurzenie było małe i tylko gdzieniegdzie okresami było umiarkowane lub duże. Lokalnie na krańcach północnych, a pod wieczór punktowo na Kielecczyźnie i Lubelszczyźnie padał słaby deszcz lub mżawka. Miejscami, głównie w pasie od Dolnego Śląska, przez Ziemię Łódzką i Kielecczyznę po Lubelszczyznę, występowały mgły, lokalnie ograniczały widzialność do 100 m. Temperatura maksymalna wyniosła od 11°C w Suwałkach do 22°C w Przemyślu. Wiatr był słaby, tylko lokalnie umiarkowany, na północy przeważnie z kierunków wschodnich, poza tym z kierunków zmieniających się.
W nocy sytuacja baryczna nad Polską nie uległa istotnej zmianie. Na północy i wschodzie zachmurzenie było całkowite i duże. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie było małe, ale występowały liczne mgły, ograniczające widzialność do 100 m, a lokalnie na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i w Bieszczadach nawet do kilkudziesięciu metrów. Temperatura minimalna wyniosła od 1°C w Jeleniej Górze do 11°C w Świnoujściu i Helu. Wiatr był słaby, zmienny, tylko na wschodnim wybrzeżu okresami umiarkowany, południowo-wschodni. Wysoko w górach wiał umiarkowany wiatr, a w Karkonoszach okresami dość silny.
Dzisiaj pozostaniemy w słabogradientowym obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Nad północno-wschodnią częścią kraju zalega strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, który oddziela powietrze polarne kontynentalne nad północno-wschodnimi krańcami Polski od powietrza pochodzenia zwrotnikowego na pozostałym obszarze. Na zachodzie i południu zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, początkowo w rejonach mgieł miejscami duże. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, gdzieniegdzie rozpogodzenia. Na zachodzie, południu i w centrum początkowo liczne mgły ograniczające widzialność do 100 m. Lokalnie mgły mogą utrzymywać się do godzin południowych. Pod wieczór na zachodnim Pomorzu możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12°C na północnym wschodzie, w centrum około 16°C, do 21°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby, na zachodnim wybrzeżu okresami umiarkowany, a na wschodnim wybrzeżu umiarkowany i dość silny, południowo-wschodni i południowy. Modele prognozują niewielkie opady na północy i wschodzie kraju. Na przeważającym obszarze kraju rozkład temperatury maksymalnej jest zbliżony do przewidywań naszych synoptyków, jedynie na krańcach północno-wschodnich według modeli COSMO i ALADIN będzie chłodniej, od 8°C do 10°C.

Kamil Walczak i Maria Waliniowska

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms