PL | EN
29.03.2017
06:14
19:06  (Warszawa)
Data: 2017-03-28
Wczoraj prawie cała Polska była w zasięgu klina wyżu znad północnego Atlantyku, tylko nad krańce północno-wschodnie nasunęła się płytka zatoka niżowa z frontem chłodnym. Z zachodu napływało ciepłe powietrze polarno-morskie. Było słonecznie, tylko gdzieniegdzie na wschodzie i północy, zwłaszcza przed południem, zachmurzenie było duże. Rano na wybrzeżu wystąpiły lokalne mgły. Temperatura maksymalna wyniosła od 9°C w Łebie do 18°C w Ostrołęce. Wiatr był słaby i umiarkowany, przejściowo dość silny, na wybrzeżu okresami także bardzo silny, porywisty, z kierunków zachodnich.
W nocy północno-wschodnia Polska pozostawała na skraju niżu znad Rosji, pozostały obszar kraju był w zasięgu wyżu znad Alp. Z zachodu napływało ciepłe powietrze polarno-morskie. Na przeważającym obszarze kraju noc była bezchmurna, tylko gdzieniegdzie na krańcach wschodnich i północnych zachmurzenie wzrastało do umiarkowanego lub dużego. Nad ranem, na wybrzeżu i w rejonie Elbląga, utworzyła się mgła ograniczająca widzialność poniżej 500 metrów. Temperatura minimalna wyniosła od -2°C w Jeleniej Górze do 9°C w Zielonej Górze. Wiatr na południu i w centrum kraju był słaby, na północy i krańcach południowo-wschodnich oraz w Karkonoszach umiarkowany, w porywach do 15 m/s (54 km/h) w Helu, Łebie i Suwałkach, z kierunków zachodnich.
Dzisiaj w dalszym ciągu północno-wschodnia Polska będzie na skraju niżu znad Rosji i tam będzie zaznaczał się wpływ mało aktywnego frontu atmosferycznego; reszta kraju pozostanie w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Będziemy w ciepłym powietrzu polarno-morskim, ale na północny wschód, po przejściu frontu, napłynie chłodniejsze powietrze z północy. W dzień zachmurzenie będzie małe, na północy i północnym wschodzie umiarkowane, lokalnie duże. Rano na wybrzeżu lokalne mgły ograniczające widzialność do 500 m. Temperatura maksymalna wyniesie od 8°C na wschodnim wybrzeżu, 10°C, 12°C na północnym wschodzie, do 17°C w centrum i 19°C na południowym zachodzie. Model ALADIN prognozuje dzisiaj od 5°C nad morzem do 19°C na południowym zachodzie, a model COSMO odpowiednio od 7°C do 19°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.

Małgorzata Tomczuk i Grażyna Dąbrowska

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms