PL | EN
24.02.2017
06:29
17:08  (Warszawa)
Data: 2017-02-24
Wczoraj północno-wschodnia Polska była na skraju niżu znad Finlandii, w chłodnej masie polarno-morskiej. Pozostały obszar kraju dostawał się pod wpływ zatoki związanej z niżem nad Morzem Północnym. Od południowego zachodu w głąb kraju postępowała strefa frontu ciepłego, za którym napływało ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie było całkowite i duże. Prawie w całym kraju padał deszcz, a w Karkonoszach śnieg. Temperatura maksymalna wyniosła od 4°C w Suwałkach do 12°C w Raciborzu. Wiatr był słaby i umiarkowany, w pasie dzielnic centralnych i na północy okresami dość silny, a na wybrzeżu wschodnim także silny i bardzo silny, w całym kraju porywisty, zachodni i południowy. Największe porywy wiatru zanotowano w Łebie: 21 m/s (76 km/h), Ustce: 20 m/s (72 km/h) i Bielsku Białej: 19 m/s (68 km/h). Wysoko w górach wiatr okresami był silny i bardzo silny, porywy na Kasprowym Wierchu osiągały 31 m/s (112 km/h), a średnia prędkość na Śnieżce dochodziła początkowo do 23 m/s (83 km/h).
W nocy pogodę kształtował głęboki niż wędrujący znad Morza Północnego przez Bałtyk nad północną Białoruś oraz związany z nim układ frontów atmosferycznych, stopniowo okludujący się. Z południowego zachodu napływało ciepłe powietrze polarno-morskie. Było zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami, głównie w północnej połowie kraju padał deszcz, lokalnie z silnym natężeniem, w Sudetach padał śnieg. Temperatura minimalna wyniosła od 1°C w Ustce, Łebie i Suwałkach do 8°C w Opolu, Tarnowie, Nowym Sączu i Przemyślu. Wiatr był na ogół umiarkowany i dość silny, lokalnie silny i bardzo silny, w porywach do 29 m/s (104 km/h) w Krakowie oraz 22 m/s (79 km/h) w Warszawie i Kłodzku, z kierunków południowych i zachodnich. Na Śnieżce średnia prędkość wiatru dochodziła do 30 m/s (108 km/h), a porywy na Kasprowym Wierchu osiągały 42 m/s (151 km/h).
Dzisiaj jesteśmy w zasięgu niżu oddalającego się nad północno-zachodnią Rosję, z północy na południe przemieszcza się front okluzji. Napływa za nim chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, od północy kraju przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie możliwe burze. Wysoko w górach okresami opady śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C, 4°C na północy kraju do około 6°C w centrum i 9°C początkowo miejscami na południu. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni, od północy kraju skręcający na północny. Wiatr w porywach w północno-zachodniej części kraju do 80 km/h, w centrum i na południu do 90 km/h, a rano miejscami nawet do 100 km/h. Wysoko w górach wiatr w porywach do 130 km/h, powodujący miejscami zawieje śnieżne. W ciągu dnia prędkość wiatru stopniowo będzie słabła. Modele COSMO i ALADIN prognozują opady w całym kraju z wyjątkiem krańców południowo-wschodnich, do 10 mm/12 godzin lokalnie w woj. łódzkim (COSMO).

Maria Waliniowska i Małgorzata Tomczuk

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms