PL | EN
24.01.2017
07:25
16:11  (Warszawa)

Poniższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

Data: 2017-01-23
Wczoraj Polska była w zasięgu wyżu z centrum nad Rumunią, w ciepłej i wilgotnej masie polarno-morskiej. Zachmurzenie było całkowite z rozpogodzeniami na południu, zachodzie i w centrum. Lokalnie na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie i na Kielecczyźnie padała marznąca mżawka powodująca gołoledź. Na wybrzeżu wschodnim i na Kujawach zanotowano słabe opady mżawki, a na Suwalszczyźnie niewielkie opady śniegu. Rano na Dolnym Śląsku i na Ziemi Lubuskiej utrzymywała się marznąca mgła, ograniczająca widzialność do 100 metrów. Na północnym wschodzie lokalnie występowała mgła z widzialnością do 500 metrów przez znaczną część dnia, a w rejonie Elbląga była gęsta i osadzająca szadź oraz przejściowo padała tam też marznąca mżawka. Pod wieczór mgła zaczęła tworzyć się na Lubelszczyźnie. Temperatura maksymalna wyniosła od -1°C w Białymstoku, Suwałkach i Mikołajkach do 4°C na Górnym Śląsku i w Jeleniej Górze. Wiatr był słaby, na północy i wysoko w Tatrach także umiarkowany, z kierunków południowych. Na Śnieżce wiatr był okresami silny i bardzo silny, w porywach dochodzący do 83 km/h i powodujący zamiecie śnieżne.
W nocy byliśmy pod wpływem wyżu z rejonu Morza Czarnego, nad północną Polską utrzymywało się ciepłe powietrze polarno-morskie, nad południową - przetransformowane powietrze kontynentalne. Na wschodzie i północy było zachmurzenie duże z rozpogodzeniami, lokalnie padała tam marznąca mżawka. W pozostałej części kraju było pogodnie. Miejscami występowały mgły, gdzieniegdzie gęste, lokalnie mgły osadzające szadź. Temperatura minimalna wyniosła od -13°C w Jeleniej Górze do -1°C w Helu i Gdańsku. Wiatr był słaby i umiarkowany, w Kotlinie Kłodzkiej silny, w porywach do 61 km/h w Kłodzku, na Śnieżce bardzo silny, w porywach do 86 km/h, głównie z kierunków południowych.
Dzisiaj pozostajemy w zasięgu wyżu znad Morza Czarnego, w tej samej masie powietrza, tylko nad woj. północne sięgnie płytka zatoka niżu znad Finlandii. Na północy i północnym wschodzie Polski będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na wybrzeżu wieczorem możliwe słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie początkowo w rejonach mgieł zachmurzenie całkowite. Po południu na zachodzie Polski wzrost zachmurzenia do całkowitego. Do godzin południowych miejscami, głównie na zachodzie i południu, mgły, lokalnie ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -2°C do 2°C, lokalnie w dolinach karpackich od -5°C do 0°C. Wiatr na wybrzeżu umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, poza tym słaby, południowy i południowo-zachodni, w górach porywisty, po południu od zachodu skręcający na zachodni. Modele numeryczne sygnalizują możliwość bardzo słabych opadów na wybrzeżu i Pomorzu Zachodnim.

Maria Waliniowska i Małgorzata Tomczuk
sms