PL | EN
24.02.2018
06:30
17:08  (Warszawa)
Data: 2018-02-23
Wczoraj Polska była w zasięgu wyżu z centrami nad południową Norwegią i nad Łotwą. Od dzielnic centralnych na południe kraju przemieszczał się rozmywający się front chłodny, za którym zaczęło napływać z północnego wschodu mroźne powietrze polarne kontynentalne. Zachmurzenie było duże z rozpogodzeniami na zachodzie i północy. Na południu, wschodzie i na Pomorzu Zachodnim padał słaby śnieg. Temperatura maksymalna wyniosła od -6°C w Suwałkach, Białymstoku, Elblągu i Siedlcach do 2°C w Słubicach, Dźwirzynie, Gorzowie i Wrocławiu. Wiatr był słaby i umiarkowany, na Śnieżce okresami silny i bardzo silny, w porywach do 22 m/s (79 km/h), północno-wschodni.
W nocy Polska była pod wpływem rozległego wyżu z centrum nad zachodnią Rosją, jedynie na południowym wschodzie zaznaczał się skraj niżu z ośrodkiem nad Włochami. Napływało powietrze polarne kontynentalne. Na południu i południowym wschodzie przeważało zachmurzenie duże i miejscami padał śnieg. Na pozostałym obszarze było bezchmurnie lub zachmurzenie małe, tylko gdzieniegdzie wzrastało do umiarkowanego i dużego, a lokalnie notowano słaby śnieg. W drugiej połowie nocy na Suwalszczyźnie utworzyła się mgła ograniczająca widzialność do 500 m. Temperatura minimalna wyniosła od -17°C w Suwałkach do -4°C w Nowym Sączu i Krośnie. Wiatr był słaby, lokalnie umiarkowany, przeważnie północno-wschodni i wschodni. Na Śnieżce wiatr okresami był dość silny i silny, w porywach do 19 m/s (68 km/h).
Dzisiaj pozostaniemy pod wpływem wyżu w mroźnym powietrzu kontynentalnym, tylko pod wieczór na północnym wschodzie zacznie oddziaływać płytki niż z ośrodkiem nad Łotwą. Na przeważającym obszarze zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Na południu, wschodzie i miejscami na północy kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami słabe opady śniegu. Modele numeryczne przewidują opady w południowo-wschodniej części kraju oraz na wschodnim wybrzeżu. Temperatura maksymalna wyniesie od -7°C na północnym wschodzie, około -4°C, -3°C w centrum, do 0°C na południowym zachodzie, na wybrzeżu od -1°C do 1°C, w rejonach podgórskich od -5°C do -1°C. Wiatr na południu będzie umiarkowany, poza tym słaby. Wiatr północno-wschodni, na północy przechodzący w zmienny.

Maria Waliniowska i Kamil Walczak

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms