PL | EN
23.08.2017
05:31
19:44  (Warszawa)
Data: 2017-08-23
Wczoraj Polska była w zasięgu klina wyżu z ośrodkami nad Alpami oraz Morzem Północnym i Norweskim, w chłodnym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie było duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami oraz przelotnymi opadami deszczu i burzami. Opady chwilami miały silne natężenie, a punktowo deszcz był ulewny i nawalny. Stacja telemetryczna w Kołobrzegu zanotowała 23,8 mm/h, a w Wejherowie 15,9 mm/h. Na stacjach synoptycznych najwyższe sumy opadów w okresie 08:00-20:OO pomierzono w: Kołobrzegu 28 mm, Szczecinku 10 mm, Toruniu 9 mm. Temperatura maksymalna wyniosła od 15°C w Chojnicach i Szczecinku do 21°C w Tarnowie i Rzeszowie. Wiatr był słaby i umiarkowany, w porywach do 17 m/s (61 km/h) na Śnieżce, z kierunków zachodnich.
W nocy północno-wschodnia i wschodnia część Polski była na skraju niżu z ośrodkiem nad Ukrainą. Pozostały obszar kraju znajdował się w zasięgu słabego wyżu znad Niemiec. Z północnego zachodu napływało chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie było duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami padał przelotny deszcz, a w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii początkowo występowały burze, a opady w czasie burz miały tam silne i ulewne natężenie. Słabe burze początkowo zanotowano w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Na stacjach telemetrycznych w Gdańsku i Elblągu natężenie godzinowe opadów wynosiło około 11 mm. Na stacjach synoptycznych najwyższą sumę opadów w godz. 20:00-08:00 pomierzono w Gdańsku: 21 mm. Na Pomorzu Wschodnim, Warmii, lokalnie na Mazurach i północy Mazowsza oraz w kotlinach sudeckich utworzyła się mgła, miejscami gęsta i ograniczająca widzialność do 100 m. Temperatura minimalna wyniosła od 4°C w Jeleniej Górze i Kłodzku do 15°C w Łebie i Dźwirzynie. Wiatr był słaby, na wybrzeżu środkowym także umiarkowany, z kierunków zachodnich. Na Śnieżce okresami silny wiatr w porywach osiągał 18 m/s (65 km/h).
Dzisiaj nadal na wschodzie i północnym wschodzie zaznaczy się wpływ płytkiej zatoki związanej z niżem, którego ośrodek przemieści się znad Ukrainy nad Białoruś. Pozostały obszar kraju będzie w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Nadal napływa chłodne powietrze polarno-morskie. Na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, miejscami duże. Na pozostałym obszarze kraju początkowo zachmurzenie całkowite i lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 400 m, później zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami; okresami przelotne opady deszczu, a gdzieniegdzie, głównie we wschodniej połowie kraju, także burze, możliwy drobny grad lub krupa śnieżna. W czasie burz lokalnie wysokość opadu do 15 mm. Temperatura maksymalna od 17°C na północnym wschodzie Polski do 22°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W rejonie burz porywy wiatru do 65 km/h. Model COSMO prognozuje opady miejscami z wyjątkiem Ziemi Lubuskiej i Śląska, do 8 mm/12 godzin na Ziemi Łódzkiej i Mazurach. Według modelu DWD padać będzie we wschodniej połowie kraju i w centrum, do 12 mm/12 godzin na Podlasiu. Model ALADIN sygnalizuje opady na północy, wschodzie i w centrum, do 13 mm/12 godzin na Mazurach. Rozkład temperatury według modelu ALADIN zbliżony jest do przewidywań naszych synoptyków, a model COSMO sugeruje niższą temperaturę na wschodzie i Pogórzu Karpackim, około 14°C.

Grażyna Dąbrowska i Maria Waliniowska

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms