PL | EN
24.05.2017
04:25
20:40  (Warszawa)
Data: 2017-05-23
Wczoraj byliśmy w zasięgu wyżu znad północno-wschodnich Niemiec, w dość ciepłym powietrzu polarno-morskim. Na południowym wschodzie oddziaływał zafalowany front atmosferyczny. Zachmurzenie było małe i umiarkowane, miejscami na wschodzie i południu duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniosła od 15°C w Ustce do 23°C w Kozienicach i Rzeszowie. Wiatr był słaby i umiarkowany, w porywach osiągał na Śnieżce 58 km/h, głównie z kierunków północnych i zachodnich.
W nocy sytuacja baryczna nad Polską nie zmieniła się. W województwach południowo-wschodnich oraz miejscami na południu i w centrum kraju zachmurzenie było duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na pozostałym obszarze było bezchmurnie lub zachmurzenie było małe. Temperatura minimalna wyniosła od 3°C w Resku do 13°C w Warszawie, Zamościu i Sandomierzu. Wiatr był słaby, jedynie na północy i w górach chwilami umiarkowany, przeważnie z kierunków północnych.
Dzisiaj Polska pozostaje w obszarze podwyższonego ciśnienia, w polarno-morskiej masie powietrza, na północy chłodniejszej, a na południu cieplejszej. Na południowym wschodzie kraju utrzymuje się strefa stacjonarnego, mało aktywnego, frontu atmosferycznego. Ciśnienie powoli spada. Na obszarze od Górnego Śląska po Roztocze i Podkarpacie zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, a po południu również burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm, a na południu Małopolski i Górnego Śląska miejscami do 30 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, po południu miejscami wzrastające do dużego, aż do wystąpienia na Pomorzu i w centrum kraju słabych przelotnych opadów deszczu. Również w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim oraz na południu Opolszczyzny w drugiej połowie dnia miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, możliwe są tam także słabe burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 20°C miejscami na wschodzie do 24°C lokalnie na zachodzie kraju, chłodniej w rejonach podgórskich od 18°C do 20°C oraz na wybrzeżu: miejscami zaledwie 16°C. Modele numeryczne GFS i ALADIN prognozują dziś najniższą temperaturę maksymalną nie w województwach wschodnich, jak nasi synoptycy, ale w północnych: 19°C, 20°C, a najwyższą na południu kraju: do 22°C, 23°C według modelu ALADIN i aż 24°C na południowym wschodzie i 26°C na południowym zachodzie według GFS. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie kraju z kierunków zmieniających się, na pozostałym obszarze przeważnie zachodni i północno-zachodni. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.

Małgorzata Tomczuk i Anna Nemec

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms