PL | EN
19.05.2019
04:32
20:32  (Warszawa)
Burze - analiza
 Analiza burzowa
 2019-05-19 18:41:00

Opis: 

Burze występują obecnie w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Ziemi Świętokrzyskiej, południowo-zachodniej Lubelszczyźnie, Mazowszu oraz w Małopolsce. Najintensywniejsze opady deszczu towarzyszą burzom w rejonie Poznania, Opola i Krakowa. Tam natężenie opadów osiąga do 20 mm/h. W pozostałych burzach opady są słabsze - do 10-15 mm/h. Porywy wiatru notowane w czasie burz osiągają do 70 km/h. Lokalnie występują też opady drobnego gradu - do 2 cm. Po zachodzie słońca aktywność burzowa będzie powoli słabnąć. Komórki występujące obecnie przemieszczać się będą z południowego wschodu na północny zachód, choć w najbliższych godzinach nadal miejscami na południu i zachodzie mogą tworzyć się nowe burze, które powinny zaniknąć do północy. W drugiej połowie nocy burze utworzą się z kolei na północnym wschodzie kraju, w strefie oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego.

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 18:41:00

Opracowano przez: Jakub Gawron


Starsze opracowania

19.05.2019 18:41:00

Opis: Burze występują obecnie w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Ziemi Świętokrzyskiej, południowo-zachodniej Lubelszczyźnie, Mazowszu oraz w Małopolsce. Najintensywniejsze opady deszczu towarzyszą burzom w rejonie Poznania, Opola i Krakowa. Tam natężenie opadów osiąga do 20 mm/h. W pozostałych burzach opady są słabsze - do 10-15 mm/h. Porywy wiatru notowane w czasie burz osiągają do 70 km/h. Lokalnie występują też opady drobnego gradu - do 2 cm. Po zachodzie słońca aktywność burzowa będzie powoli słabnąć. Komórki występujące obecnie przemieszczać się będą z południowego wschodu na północny zachód, choć w najbliższych godzinach nadal miejscami na południu i zachodzie mogą tworzyć się nowe burze, które powinny zaniknąć do północy. W drugiej połowie nocy burze utworzą się z kolei na północnym wschodzie kraju, w strefie oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego.

Opracowano przez: Jakub Gawron


19.05.2019 16:34:00

Opis: Burze występują obecnie na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Górnym Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpaciu. Najsilniejsze opady deszczu towarzyszom burzom, które utworzyły się wzdłuż linii zbieżności rozciągającej się od Katowic przez Żarnowiec, Busko-Zdrój po Rzeszów. Natężenie opadów sięga tam 20-25 mm/h. W Kolbuszowej suma opadów w godzinach 14:00-15:00 wyniosła 25,6 mm. Podobne sumy opadów zanotowano na Śląsku - 19,8 mm - Straconka. W pozostałych burzach opady mają nieco mniejsze natężenie, osiągając 15-20 mm/h. Lokalnie burzom towarzyszą również opady gradu. Porywy wiatru mogą dochodzić do 70 km/h. Burze w dalszym ciągu będą przemieszczać się z południowego wschodu na północny zachód wkraczając w ciągu najbliższych godzin na teren województw: opolskiego, łódzkiego, i mazowieckiego. Na zachodzie wciąż miejscami będą tworzyć się nowe komórki burzowe, które stopniowo będą wędrować na północny zachód.

Opracowano przez: Jakub Gawron


19.05.2019 14:35:00

Opis: Obecnie burze występują na Podkarpaciu, w Małopolsce, na Górnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim oraz na Warmii. Burzom towarzyszą opady deszczu o natężeniu do 20 mm/h. Nieco słabsze natężenie opadów charakteryzuje burze na Warmii i nie powinno ono przekraczać 10 mm/h. Wszystkie komórki burzowe przemieszczają się powoli z południowego wschodu na północny zachód. Powolne przemieszczanie się burz może powodować miejscami kumulację opadów. Burzom lokalnie towarzyszą też opady gradu. Porywy wiatru mogą dochodzić do 70 km/h. W ciągu najbliższych godzin komórki burzowe obserwowane obecnie będą przemieszczać się powoli w kierunku północno-zachodnim. Prognozuje się również rozwój kolejnych burz, głównie na zachodzie i południu kraju. Nieco słabsze burze mogą tworzyć się również w centrum oraz na Warmii i Mazurach.

Opracowano przez: Jakub Gawron


19.05.2019 12:40:00

Opis: Burze występują obecnie na ternie województwa wielkopolskiego oraz na granicy województw: wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Utworzyły się one na linii zbieżności i przemieszczają się wzdłuż niej z południowego wschodu na północny zachód. Zgodnie z przewidywaniami, na obrzeżu komórki, która powstała już przed południem zaczęły powstawać kolejne, tworząc układ wielokomórkowy, który przemieszcza się powoli nad województwo zachodniopomorskie. Opady deszczu towarzyszące burzom mają natężenie osiągające 10-15 mm/h. Na podstawie danych radarowych można wnioskować, że burzom towarzyszą również opady gradu. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h. W ciągu kolejnych godzin obserwowane komórki będą stopniowo przemieszczać się na północny zachód. Prognozuje się również powstawanie kolejnych burz na zachodzie kraju, ale również na południu. Natężenie zjawisk towarzyszące burzom będzie osiągać kryteria 1 stopnia ostrzeżeń.

Opracowano przez: Jakub Gawron


19.05.2019 10:32:00

Opis: Pierwsza komórka burzowa utworzyła się nad Wielkopolską i przemieszcza się powoli na północny zachód. Opady towarzyszące burzy mają natężenie do 10 mm/h. Szacowane porywy wiatru mogą dochodzić do 60 km/h. W ciągu najbliższych godzin spodziewany jest dalszy rozwój burz, głównie na zachodzie i południu Polski. Szczegółowa analiza możliwości rozwoju burz zawarta została w prognozie zjawisk konwekcyjnych na dzisiejszy dzień.

Opracowano przez: Jakub Gawron


19.05.2019 06:58:00

Opis: Aktualnie burze nad Polską nie występują.

Opracowano przez: Jakub Gawron


18.05.2019 18:53:00

Opis: Nad wschodnią i południowo-wschodnią Polską burze nadal są bardzo aktywne. Na linii od Parczewa (woj. lubelskie) przez Międzyrzec Podlaski, Łosie po Ciechanowiec występują burze z ulewnymi opadami deszczu. Na stacji w miejscowości Tonkiele ( woj. Podlaskie) w ciągu jednej burzy spadło 43 mm deszczu. Burze te, jak już wcześniej wspominano, rozwinęły się na linii zbieżności, wewnątrz gorącej i bardzo wilgotnej masy powietrza, i w postaci wielokomórkowej struktury liniowej, prawdopodobnie z superkomórkami, przemieszcza się na północ i północny zachód. Struktura ta przemieszczają sie liniowo, jedna komórka po drugiej nad tym samym obszarem, zatem w kilku punktach na wschodzie Mazowsza i południu Podlasia, może nastąpić większa kumulacja opadów. Nieco mniej aktywne, jednak nadal wydajne opadowo występują burze na południu Lubelszczyzny, na Podkarpaciu, na Mazurach, południu woj. Śląskiego i na zachodzie Pomorza Zachodniego. Tutaj opady deszczu towarzyszące burzom wynoszą od 10 mm do 25 mm. W najbliższych godzinach i w nocy burze w Polsce nadal będą aktywne. Najsilniejszych burz nadal należy spodziewać sie we wschodniej i północno - wschodniej Polsce i tutaj utrzymają sie najdłużej, być może nawet całą noc. Na pozostałym obszarze kraju aktywność burzowa w godzinach nocnych powinna zaniknąć, lub będzie znikoma.

Opracowano przez: Ewa Łapińska


18.05.2019 17:46:00

Opis: Aktualnie w rejonie Drohiczyna i Sokołowa Podlaskiego możemy zaobserwować aktywną komórkę burzową, najprawdopodobniej superkomórkę. Przemieszcza się ona na północ w kierunku Ostrowa Mazowieckiego i Ciechanowca. Towarzysza jej ulewne opady deszczu, możliwe że również grad. Kolejne bardzo aktywne komórki burzowe są na Lubelszczyźnie, okolice Międzyrzeca Podlaskiego, i w pasie od Zamościa, przez Krasnystaw, Chełm po Białą Podpaskę. Tutaj również występują ulewne opady deszczu, możliwe że niewielki grad. W tym rejonie Polski burze nadal formują się na linii zbieżności, tworząc liniowe struktury wielokomórkowe. Kolejna strefa aktywnych burz z silnymi opadami deszczu, możliwe że również gradu, wkracza nad Podkarpacie z rejonu Lwowa na Ukrainie. Kolejne, miej aktywne i rozproszone burze możemy obserwować na południu Śląska ( Bielsko Biała, Jastrzębie Zdrój), wschodzie Podlasia i na Pomorzu Zachodnim ( Wolin, Gryfice). Tym burzom na ten moment towarzyszą na ogół słabe opady, incydentów z silnym wiatrem nie odnotowano. Burze te na ogół są krótkotrwałe, o małym zasięgu.

Opracowano przez: Ewa Łapińska


18.05.2019 16:28:00

Opis: Nadal na Mazowszu, Lubelszczyźnie a także na południu Podkarpacia występują burze. Ich liczba i aktywność stopniowo się zwiększa. Obecnie najbardziej aktywna elektrycznie z silnymi opadami deszczu lub z gradem, jest na wschodzie Mazowsza, w rejonie Siedlec. W ciągu godziny na stacji Siedlce zanotowano 23 mm opadu. Opady deszczu o podobnym natężeniu, występują również w komórce burzowej na północ od Warszawy, w rejonie Ciechanowa. Obecne nad Polską burze formują się w struktury wielokomórkowe, które rozwinęły się na liniach zbieżności w gorącej i wilgotnej masie powietrza napływającej z południowego wschodu. Cały układ powoli przemieszcza się na północny zachód. Kolejna strefa bardzo aktywnych burz przemieszcza się znad Ukrainy nad rejon Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Opracowano przez: Ewa Łapińska


18.05.2019 14:17:00

Opis: Zgodnie z poranną prognozą, kolejna strefa burz rozwija się nad Lubelszczyzną. Na ten moment są to pojedyncze komórki, jednak formują się w układ liniowy. Układ ten dość szybko się rozbudowuje i na odbiciowości radarowej już są widoczne wysokie wartości, ok 45 dBz, co wskazuje na silne opady deszczu lub gradu, około 10 mm/10 min. Suma godzinowa z produktu RainGRS to około 15-20 mm. Nad południowo-wschodnią Polskę w dalszym ciągu napływa wilgotne, bardzo ciepłe i niestabilne powietrze. Na zaznaczonym obszarze prognozowany jest dalszy rozwój burz i stopniowe nasilenie zjawisk towarzyszących.

Opracowano przez: Ewa Łapińska


18.05.2019 11:44:00

Opis: Obecnie burze występują na północy kraju, w rejonie Pojezierza Starogardzkiego, Pojezierza Iławskiego i Ełckiego. Są to struktury wielokomórkowe z odbiciowością radarową około 35-45 dBz, z umiarkowanymi opadami deszczu, a lokalnie, na północ od Grudziądza do 55 dBz, co wskazuje na możliwość silnych opadów deszczu lub gradu w tym rejonie. Ogólnie aktywność burze powoli słabnie, wszystkie komórki przemieszczają się na północny zachód. Kolejna strefa burz będzie rozwijała się po południu na południowym wschodzie kraju.

Opracowano przez: Ewa Łapińska


18.05.2019 07:42:00

Opis: Obecnie nad Polską występują cztery rejony z burzami. Na północy Podlasia, w centrum Mazowsza, na Lubelszczyźnie i niewielka komórka przechodzi przez w woj. łódzkie. Wszystkie strefy burz powoli przemieszczają się na północ i północny zachód. Burzom towarzyszą opady deszczu o umiarkowanym i silnym natężeniu, (10 mm/10 min), a miejscami pada także niewielki grad. Burze na Mazowszu i Podlasiu występują w formie rozproszonych struktur wielokomórkowych, natomiast burze na Lubelszczyźnie utworzyły się na linii zbieżności i tworzą wielokomórkową strukturę liniową. Na ten moment nie odnotowano incydentów z silnym wiatrem, jednak nie są one wykluczone. W najbliższym czasie, z uwagi na zalegającą nad Polską wilgotną i niestabilną masę powietrza, burze w centralnej i wschodniej Polsce nadal będą aktywne.

Opracowano przez: Ewa ŁapińskaMonitoring zjawisk konwekcyjnych prowadzony jest w ciągu dnia. W zależności od przebiegu warunków pogodowych wydawane są komunikaty informujące o aktualnej sytuacji. W ostatnim komunikacie (o godzinie 18.30) znajduje się także aktualizacja analizy warunków tworzenia burz na nadchodzącą noc.
sms