PL | EN
16.01.2019
07:34
15:56  (Warszawa)

Prognoza meteorologiczna na okres 14 – 21.07.2016 i ocena sytuacji hydro-meteo

Prognoza meteorologiczna na okres 14 – 21.07.2016 i ocena sytuacji hydro-meteo

 

Prognoza meteorologiczna na okres 14 – 21.07.2016

i ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji hydrologicznej

na okres 14.07. – 17.07.2016

wg stanu na godz. 06:00 dnia 14.07.2016 r.

 

KRÓTKOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

 

od godz. 19:30 dnia 14.07.2016 do godz. 19:30 dnia 15.07.2016

 W nocy zachmurzenie duże, na południowym wschodzie lokalnie większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu. Na zachodzie, północy i w centrum prognozowana suma opadu do około 25 mm, a na wschodnim Pomorzu, Kujawach i w Wielkopolsce do 40 mm. Na wschodzie początkowo burze. Temperatura minimalna od 11°C do 15°C, w dolinach górskich niższa, od 8°C do 11°C. Wiatr na Śląsku Dolnym i Opolskim, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na zachodzie Mazowsza i Kujawach i wschodnim Pomorzu przeważnie dość silny, okresami silny, w porywach do 90 km/h, w woj. kujawsko-pomorskim lokalnie do 100 km/h. Na pozostałym obszarze wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h. Wiatr będzie wiać z kierunków zachodnich, jedynie początkowo na północnym wschodzie z kierunków południowych. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17°C do 20°C, w dolinach górskich chłodniej, od 15°C do 17°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, z kierunków zachodnich, w porywach do 60 km/h.

 
od godz. 19:30 dnia 15.07.2016 do godz. 19:30 dnia 16.07.2016

 W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże, jedynie w województwach podkarpackim i małopolskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Prognozowana suma opadu w Karpatach do 20 mm. Temperatura minimalna od 12°C do 14°C, w dolinach górskich niższa, od 9°C do 12°C. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby, na wybrzeżu okresami umiarkowany.
W dzień w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i śląskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Prognozowana suma opadu w Karpatach do 15 mm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, rano na zachodzie i w centrum rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C, w dolinach górskich chłodniej, od 14°C do 19°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu okresami umiarkowany. Wiatr z kierunków północnych, na północy z kierunków zachodnich.

 

ŚREDNIOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

 

od godz. 19:00 dnia 16.07.2016 (sobota) do godz. 19:00 dnia 21.07.2016 (czwartek)

Zachmurzenie umiarkowane i duże, w południowej połowie kraju okresami zachmurzenie małe. Przelotne opady deszczu. W niedzielę miejscami burze. W poniedziałek, wtorek i środę burze gdzieniegdzie na północy. Temperatura minimalna od 9°C do 14°C, na wybrzeżu od 13°C do 15°C. W niedzielę temperatura maksymalna od 21°C do 25°C, na wybrzeżu od 18°C do 21°C. Później temperatura maksymalna niższa, od 18°C do 23°C, na wybrzeżu od 18°C do 21°C. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny. W rejonach burz wiatr w porywach do 70 km/h.

 

Zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne:

 -o intensywnych opadach deszczu 2° i 1°,

-  silnych burzach z gradem 2°,
-  silnym wietrze 2° i 1°.
Szczegóły na stronie wwww.pogodynka.pl

 

 

Aktualna sytuacja hydrologiczna w Polsce

 

Dorzecze Wisły

Stan wody (14.07.2016) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki zanotowano na Brynicy, Supraśli i Nurcu oraz lokalnie na Przemszy, Wisłoku i Liwcu. Stan średni obserwowano na Sole, Popradzie, Nidzie, Bystrzycy, Tyśmienicy, Orzycu, Krznie i Drwęcy oraz lokalnie w górnym i w ujściowym odcinku Wisły, na Przemszy, Skawie, Dunajcu, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Wisłoku, Kamiennej, Pilicy, Narwi, Wkrze i Bzurze.

Dorzecze Odry

Stan wody (14.07.2016) w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki zanotowano na Gwdzie oraz lokalnie na Noteci. Stan średni obserwowano na Kłodnicy, Osobłodze, Strzegomce, Kaczawie, Kwisie i Drawie oraz lokalnie na Odrze, Małej Panwi, Bystrzycy, Bobrze, Nysie Łużyckiej, Prośnie i Noteci.

 

Rzeki Przymorza

Stan wody (14.07.2016) rzek Przymorza układa się głównie w strefie wody średniej. Stan wysoki zanotowano na Nogacie. Stan niski obserwowano na Parsęcie i Słupi.

 

Uwaga!

Dnia 14.07.2016 (godz. 08:00 cz. lokalnego) na stacjach wodowskazowych w Polsce nie zanotowano przekroczenia stanu alarmowego. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

 

Prognoza hydrologiczna dla Polski na okres 14.07 - 17.07.2016

 

W najbliższych dniach stan wody układać się będzie głównie w strefie wody niskiej i średniej, tylko lokalnie w strefie wody wysokiej.

 

Dorzecze Wisły:

W najbliższych dniach (14 i 15.07) w dorzeczu górnej Wisły prognozowane są dalsze wzrosty stanu wody, głównie w strefie wody średniej, miejscami do strefy wody wysokiej. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Na górnej Wiśle prognozowane są systematyczne, niewielkie wzrosty stanu wody, do strefy wody średniej, w kolejnych dniach będą występować na Wiśle środkowej i dolnej.

Na dopływach środkowej i dolnej Wisły przewiduje się głównie wzrosty stanu wody, głównie w strefie wody średniej, miejscami w strefie wody wysokiej.

Lokalnie poziom wody może przekroczyć stany ostrzegawcze.

 

Dorzecze Odry:

            W dniach 14 i 15.07 na górnej Odrze przewiduje się ponowne wzrosty stanów wody (do ok 100cm) w strefie wody średniej. Na odcinku skanalizowanym Odry stany wody będą ulegały wahaniom z tendencją wzrostową w strefie wody średniej, miejscami niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej utrzymywać się będą wahania stanów wody w strefie wody niskiej i średniej. Na Odrze granicznej poniżej Słubic prognozuje się niewielkie wahania i wzrosty stanów wody, od wodowskazu Widuchowa wzrosty stanów wody. Stany wody układać się będą w strefie wody niskiej i średniej

W zlewniach dopływów górnej Odry będzie utrzymywała się tendencja wzrostowa stanów wody. Lokalnie stany wody będą wzrastać powyżej stanów ostrzegawczych (szczególnie na bocznym korycie Opawy, Straduni i Kłodnicy).

W zlewniach dopływów środkowej Odry prognozowane są wzrosty stanu wody do strefy wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Największe wzrosty spodziewane są w zlewniach lewostronnych dopływów (zlewnia Bystrzycy, Kaczawy, Bobru i Kwisy oraz Nysy Łużyckiej) i tutaj niewykluczone są punktowe przekroczenia stanów alarmowych (szczególnie: Zagrodno/rz. Skora, Mirsk/rz. Czarny Potok, Iłowa/rz. Czerna Mała, Ostróżno/rz. Witka, Barcinek/rz. Kamienica).

Na Warcie i jej dopływach prognozuje się wahania i niewielkie wzrosty, w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.

W pozostałym okresie (16 i 17.07) przewiduje się wahania stanu wody z tendencją do opadania.

 

Rzeki Przymorza i Żuławy:

W ciągu najbliższej doby na całym opisywanym obszarze prognozowane są wzrosty poziomów wody. Wzdłuż wschodniej części wybrzeża, na zalewie Wiślanym i Szczecińskim oraz na Żuławach poziomy wody będą wzrastać do strefy stanów wysokich, lokalnie mogą zostać osiągnięte stany ostrzegawcze.

Na rzekach Przymorza, w zlewni Zatoki Gdańskiej i na wschodzie opisywanego obszaru poziomy wzrosną do strefy stanów średnich, lokalnie wysokich.

W dalszej części okresu prognostycznego stabilizacja i opadanie stanu wody.

 

Ostrzeżenia  hydrologiczne

Aktualnie obowiązujące ostrzeżenia hydrologiczne:

 stopnia 2 dla województwa:

dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego

 stopnia 1 dla województwa:

podkarpackiego, wielkopolskiego, lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz dla Bałtyku (Południowo-Wschodniego)

Uwaga!

Lokalnie stany wody mogą ulegać wahaniom spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych i zmianami odpływów ze zbiorników retencyjnych, o których IMGW-PIB nie jest informowane

 

Część hydrologiczną przygotowała: Witold Wiążewski, synoptyk CBPM

Małgorzata Tomczuk, synoptyk CNO PSHM

Część hydrologiczną przygotował: Marianna Sasim, synoptyk hydrolog CNO PSHM

Izabela Adrian, dyżurny hydrolog CNO PSHM

 

 

 

Publikacja powyższego komunikatu w całości lub części wyłącznie za podaniem IMGW-PIB jako źródła informacji.

 

Bieżące informacje pogodowe

www.pogodynka.pl

www.imgw.pl

Biuro Rzecznika Prasowego IMGW-PIB

503 122 100

Plik: Komunikat_meteorologiczno-hydrologiczny_IMGW-PIB_dla_Polski_14072016.docsms