PL | EN
19.01.2019
07:31
16:01  (Warszawa)

Ocena sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej na okres 24 do 28.06.2016

Ocena sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej na okres 24 do 28.06.2016

Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej

i hydrologicznej na okres 24-28.06.2016 r.

 

1. Prognoza pogody dla Polski

 

KRÓTKOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

od godz. 19:30 dnia 24.06.2016 do godz. 19:30 dnia 25.06.2016

  W nocy zachmurzenie małe, jedynie lokalnie na Pomorzu Zachodnim oraz lokalnie na południu kraju zachmurzenie duże z zanikającymi przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura minimalna przeważnie od 18°C do 22°C, jedynie na krańcach północno-wschodnich 14°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni, w czasie burz porywisty.
  W dzień zachmurzenie małe wzrastające do umiarkowanego i dużego. Postępujące od zachodu przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burzy do 20 mm, a na zachodzie kraju lokalnie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 30°C do 34°C, jedynie nad samym morzem miejscami  25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h.

 
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
od godz. 19:30 dnia 25.06.2016 do godz. 19:30 dnia  26.06.2016

  W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na wschodzie kraju. Głównie w zachodniej połowie kraju oraz w centrum przelotne opady i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burzy do 40 mm. Temperatura minimalna przeważnie od 18°C do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, na zachodzie kraju skręcający na południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.
  W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na przeważającym obszarze kraju, zwłaszcza na wschodzie i w centrum, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burzy do 30 mm, a na południu kraju do 50 mm. Temperatura maksymalna przeważnie od 31°C do 35°C, tylko na zachodzie kraju chłodniej, od 19°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie kraju południowo-wschodni i południowy, na zachodzie kraju przeważnie północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

ŚREDNIOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

 

od godz.19:30 dnia 26.06.2016 do godz.19:30 dnia 01.07.2016

26/27 - 27.06 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, przelotne opady oraz lokalne burze. Temperatura minimalna od 12°C, 16°C na północy do 19°C na południu. Temperatura maksymalna od 22°C do 25°C, tylko nad samym morzem lokalnie 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, zachodni i północno-zachodni. 

27/28 - 29.06 (poniedziałek/wtorek - środa)
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami przelotne opady deszczu, możliwe lokalne burze. Temperatura minimalna przeważnie od 11°C do 15°C. Temperatura maksymalna od 20°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, z kierunków zachodnich.

29/30.06 - 01.07 (środa/czwartek - piątek)
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami w piątek. Miejscami przelotne opady deszczu, w czwartek lokalnie na północnym wschodzie możliwa burza. Temperatura minimalna od 13°C do 16°C. Temperatura maksymalna od 21°C na północny do 28°C, 29°C na południu i wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burzy porywisty, przeważnie południowo-zachodni.

 

Obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne:

 

O upale 2 stopnia :

-  woj. podkarpackie

-  woj. świętokrzyskie

-  woj. małopolskie

-  woj. śląskie

-  woj. opolskie

-  woj. łódzkie

-  południowa  i wschodnia część woj. wielkopolskiego

 - południowo-wschodnia część woj. kujawsko-pomorskiego

 

 

O upale  1 stopnia :

pozostały obszar Polski
 
Jutro rano będą wydawane ostrzeżenia o burzach z gradem/1  na sobotę dnia 25.06 i na  noc z  25/26.06 ( sobota /niedzielę) dla województw:
- zachodniopomorskiego
- lubuskiego 
 - wielkopolskiego 
- dolnośląskiego
 
W sobotę 25.06.2016 ( po południu ) zostaną wydane ostrzeżenia o burzach z gradem/1  i silnych burzach z gradem/2  na niedzielę dnia 26.06.2016  dla pozostałych województw.     
 
 

3. Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji i hydrologicznej

 

Dorzecze Wisły

Stan wody (24.06.2016) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan średni obserwowano na Popradzie, Bystrzycy, Tyśmienicy, Supraśli, Orzycu i Krznie oraz lokalnie w górnym i w ujściowym odcinku Wisły, na Przemszy, Rabie, Dunajcu, Kamiennej, Pilicy, Narwi, Liwcu, Bzurze i Drwęcy.

 

Dorzecze Odry

Stan wody (24.06.2016) w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki zanotowano lokalnie na Kwisie i Noteci. Stan średni obserwowano na Osobłodze, Baryczy i Gwdzie oraz lokalnie na Odrze, Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Strzegomce, Kaczawie, Bobrze, Kwisie, Nysie Łużyckiej, Prośnie i Noteci.

 

Rzeki Przymorza

Stan wody (24.06.2016) rzek Przymorza układa się w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki obserwowano lokalnie na Łynie. Stan niski zanotowano na Redze, Parsęcie, Słupi i Węgorapie oraz lokalnie na Łynie. 

 

Uwaga!

Dnia 24.06.2016 (godz. 08:00 cz. lokalnego) na stacjach wodowskazowych w Polsce nie zanotowano przekroczenia stanu alarmowego ani ostrzegawczego.

 

4. Ostrzeżenia hydrologiczne wydane przez IMGW-PIB:

Stosowane informacje hydrologiczne/ 2 dotyczące gwałtownych wzrostów stanu wody na dopływach górnej i środkowej Odry oraz na dopływach górnej Wisły będą wydane po wydaniu ostrzeżeń meteorologicznych o intensywnych opadach burzowych.

 

5. Prognoza hydrologiczna dla Polski

 

W dorzeczu Wisły:

 

W okresie prognostycznym w dorzeczu Wisły prognozuje się stabilizację i spadki stanu wód, w strefie wody niskiej i lokalnie średniej. Tylko miejscami, po intensywnych opadach burzowych, możliwe wzrosty do strefy wody wysokiej.

W najbliższych dniach prognozuje się:

- na Wiśle stabilizację oraz opadanie stanów wody w aktualnych strefach, tylko na górnej Wiśle wzrosty do strefy wody wysokiej w końcu okresu (27,28.06)

- na dopływach Wisły w okresie objętym prognozą na ogół spadki lub stabilizację poziomu wody w strefie stanów niskich i średnich. W drugiej części okresu prognostycznego (od 26.06) w miejscach wystąpienia prognozowanego opadu o charakterze burzowym zaznaczą się wzrosty stanu wody, miejscami gwałtowne, w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

- w zlewni Bugu prognozuje się wahania lub stabilizację poziomu wody w strefie stanów niskich i w dolnej części strefy stanów średnich. W drugiej części okresu prognostycznego (od 26.06) w miejscach wystąpienia prognozowanego opadu o charakterze burzowym mogą zaznaczyć się wzrosty stanu wody w obecnych strefach.

- na Narwi oraz jej górnych i środkowych dopływach przewiduje się stabilizację i spadki stanu wody w strefie wody niskiej i średniej. W drugiej części okresu prognostycznego (od 26.06) w miejscach wystąpienia prognozowanego opadu o charakterze burzowym mogą zaznaczyć się wzrosty stanu wody w obecnych strefach.

 

W dorzeczu Odry:

 

W okresie prognostycznym w dorzeczu Odry prognozuje się stabilizację i spadki stanu wód, w strefie wody niskiej i średniej. Tylko miejscami, po intensywnych opadach burzowych, w dniach 25,26.06, możliwe wzrosty do strefy wody wysokiej.

W najbliższych dniach prognozuje się:

- początkowo na Odrze w prognozowanym okresie przewiduje się stabilizację stanu wody, w strefie wody niskiej i średniej. Od 25.06 w związku z prognozowanymi opadami burzowymi możliwe lokalne wzrosty do strefy wody wysokie.

- początkowo na dopływach Odry przewiduje się stabilizację stanu wody, w strefie wody średniej i niskiej. W dniach 25 i 26.06 prognozowane są lokalne wzrosty (miejscami gwałtowne) i wahania stanu wody, spowodowane prognozowanymi opadami burzowymi. Poziom wody będzie układać się w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

- na Warcie i jej dopływach przewiduje się stabilizację i spadki stanu wody, w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. W miejscach wystąpienia prognozowanego opadu o charakterze burzowym mogą zaznaczyć się wzrosty stanu wody w obecnych strefach.

 

W rzekach Przymorza i na Żuławach:

 

W rzekach Przymorzach i na Żuławach w okresie prognostycznym przewiduje się wahania stanu wody, z niewielka tendencją wzrostową, związane z prognozowanymi opadami burzowymi, w strefie stanów średnich i niskich.

 

Uwaga!

Lokalnie stany wody mogą ulegać wahaniom spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych i zmianami odpływów ze zbiorników retencyjnych, o których IMGW-PIB nie jest informowane

 

Część meteorologiczną przygotowali synoptycy meteorolodzy:Józef Warmuz, synoptyk CBPM

              Maria Waliniowska, synoptyk CNO PSHM

Część hydrologiczną przygotował hydrolog: Izabela Adrian, hydrolog CNO PSHM

Marianna Sasim, synoptyk hydrolog CNO PSHM

Plik: Komunikat_IMGW-PIB_prognoza_dla_Polski_24-28.06.2016_.docsms