PL | EN
16.12.2018
07:37
15:25  (Warszawa)

Ocena sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej na okres 13 do 20.07.2016

Ocena sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej na okres 13 do 20.07.2016

Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej

na okres 13.07. – 20.07.2016

wg stanu na godz. 06:00 dnia 13.07.2016 r.

 

Ważność: od godz. 19:30 dnia 13.07.2016 do godz. 19:30 dnia 14.07.2016

  W nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu, miejscami na południowym wschodzie, południu
i zachodzie kraju o natężeniu umiarkowanym lub silnym. W Małopolsce, na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie miejscami burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów miejscami do 50 mm. Na północnym wschodzie na ogół bez opadów, a po północy miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 13°C do 16°C, na Suwalszczyźnie około 10°C, na południowym wschodzie od 16°C do 18°C. Wiatr słaby lub umiarkowany, w centrum
i na wschodzie kraju wschodni lub północno-wschodni, na zachodzie zachodni i północno-zachodni.
W czasie burz wiatr dość silny i porywisty.


W dzień zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady deszczu. W Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Podlasiu, przez Mazowsze, Mazury i Kujawy po Pomorze, Ziemię Lubuską i zachód Dolnego Śląska opady o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Prognozowana wysokość opadów miejscami do 50 mm. Na krańcach wschodnich kraju możliwe również burze z gradem. Temperatura maksymalna od 13°C, 18°C na zachodzie, 18°C, 22°C na przeważającym obszarze do 23°C, 27°C na południowym wschodzie. Na zachodzie kraju wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 55 km/h, a na Dolnym Śląsku lokalnie do 75 km/h, północno-zachodni lub północny. Na wschodzie kraju słaby lub umiarkowany z kierunków wschodnich, lokalnie słaby zmienny. W strefie nadmorskiej wiatr okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, północny. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Ważność: od godz. 19:30 dnia 14.07.2016 do godz. 19:30 dnia 15.07.2016

 W nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu, stopniowo zanikające na południowym wschodzie kraju. Na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Kujawach i Ziemi Lubuskiej oraz początkowo na północy Dolnego Śląska opady okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, prognozowana wysokość opadów miejscami do 40 mm. Temperatura minimalna od 10°C do 15°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich, jedynie początkowo na wschodzie z kierunków południowych.
W strefie nadmorskiej wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, północny, skręcający na zachodni.

W dzień zachmurzenie duże. Miejscami większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu. Na Pomorzu suma opadów miejscami do 10 mm. Temperatura maksymalna od 17°C na północnym zachodzie do 21°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, porywisty, na zachodzie kraju w porywach do 55 km/h, a nad morzem w do 65 km/h, północno-zachodni lub zachodni.

 

ŚREDNIOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

Ważność od godz. 19:00 dnia 15.07.2016 do godz. 19:00 dnia 20.07.2016

15/16 - 16.07 (piątek/sobota - sobota)

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie kraju. Opady deszczu, głównie na wschodzie i północy. Temperatura minimalna od 9°C do 14°C.

Temperatura maksymalna od 18°C do 23°C. Wiatr umiarkowany, z kierunków północnych, na zachodzie kraju z kierunków zachodnich.

 

16/17 - 18.07 (sobota/niedziela - poniedziałek)

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na zachodzie kraju. Opady deszczu i burze. Temperatura minimalna od 9°C, 11°C na północnym wschodzie do 15°C, 17°C na południu i zachodzie kraju. Temperatura maksymalna od 22°C, 26°C, jedynie w poniedziałek na południowym wschodzie do 28°C. Wiatr umiarkowany z kierunków północnych. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.

 

18/19 - 20.07 (poniedziałek/wtorek - środa)

Zachmurzenie umiarkowane. Miejscami wzrost zachmurzenia do dużego z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura minimalna od 9°C do 13°C, w środę na zachodzie lokalnie do 15°C. Temperatura maksymalna od 20°C do 25°C, we wtorek na północy około 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, z kierunków zachodnich.

 

Obowiązują  ostrzeżenia meteorologiczne:

Upał 1 stopnia:

Sub. południowy woj. lubelskiego (do godz. 18:00)

Woj. podkarpackie (do godz. 19:00)

 

Burze stopnia 1:

woj. podkarpackie (do godz. 19:00)

sub. południowy woj. małopolskiego (do godz. 19:00)

 

Od godzin wieczornych i nocnych obowiązują ostrzeżenia:

Intensywne opady deszczu stopnia 2:

Woj. dolnośląskie

Woj. małopolskie

Woj. lubuskie

Woj. wielkopolskie

Woj. podkarpackie

Woj. świętokrzyskie

Woj. lubelskie

 

Intensywne opady stopnia 1:

 Woj. śląskie

 Woj. opolskie

 Woj. łódzkie

 

Dorzecze Wisły

Stan wody w dorzeczu Wisły układa się w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki zanotowano na Brynicy i Supraśli. Stan średni obserwowano na Sole, Bystrzycy, Tyśmienicy, Orzycu, Krznie i Drwęcy oraz lokalnie w górnym i w ujściowym odcinku Wisły, na Przemszy, Dunajcu, Sanie, Kamiennej, Pilicy, Narwi, Liwcu, Wkrze i Bzurze.

 

Dorzecze Odry

Stan wody w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki zanotowano na Kłodnicy i Gwdzie oraz lokalnie na Noteci. Stan średni obserwowano na Osobłodze i Strzegomce oraz lokalnie na Odrze, Bystrzycy, Strzegomce, Widawie, Bobrze, Prośnie i Noteci.

 

Rzeki Przymorza

Stan wody rzek Przymorza układa się głównie w strefie wody średniej. Stan niski obserwowano na Parsęcie i Słupi.

 

Uwaga!

Dnia 13.07.2016 (godz. 08:00 cz. lokalnego) stan alarmowy został przekroczony na 1 stacji wodowskazowych w dorzeczu Wisły na Brynicy w Szabelni o 9 cm.

Stan ostrzegawczy został przekroczony na 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

 

Prognoza hydrologiczna dla Polski na okres 13.07 - 15.07.2016

 

W najbliższych dniach stan wody układać się będzie głównie w strefie wody niskiej i średniej, tylko lokalnie w strefie wody wysokiej.

 

Dorzecze Wisły:

W nocy i jutro w ciągu dnia (13/14 i 14.07), w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w całej zlewni górnej Wisły oraz zlewni środkowej Odry prognozowane są wzrosty poziomu wody (miejscami gwałtowne) do strefy stanów średnich i wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Punktowo w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu mogą zostać przekroczone stany alarmowe. Na Wiśle wzrosty poziomu wody będą notowane po ujście Kamiennej na granicy strefy stanów niskich i średnich. Od ujścia Kamiennej po ujście obserwowane będą głównie spadki poziomu wody w strefie stanów niskich.

Na dopływach Wisły przewiduje się wahania stanu wody z przewagą wzrostów związanych ze spływem wody opadowej - w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie w dolnej wysokiej.

 

Dorzecze Odry:

               Po zanotowanych opadach oraz prognozowanych na następną dobę kolejnej porcji opadów prognozuje się dalsze wzrosty stanów wody na górnej Odrze w strefie wody średniej. Wzrosty mogą sięgać do 80-90 cm w Raciborzu-Miedonii. Na skanalizowanym odcinku środkowej Odry stany wody będą miały tendencję wzrostową, największe wzrosty spodziewane są na odcinku Brzeg-Oława (do 70-80 cm). Na tym odcinku stany wody będą utrzymywały się na pograniczu stref wody niskiej i średniej i średniej. W Brzegu Dolnym prognozowany jest wzrost stanu wody o ok. 80 cm. Na odcinku Odry środkowej swobodnie płynącej od Malczyc do Nowej Soli prognozowane są wzrosty stanów wody w granicach 20-40 cm. Od Cigacic do Słubic stany wody będą nieznacznie opadały. Na Odrze swobodnie płynącej stany wody będą układały się w strefie wody niskiej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody w dalszym ciągu będą rosły do strefy wody średniej, lokalnie wysokiej. Największe wzrosty wystąpią na dopływach górnej Odry. W związku z prognozowanymi większymi opadami deszczu od godzin późno wieczornych i nocnych należy spodziewać się wzrostów stanów wody szczególnie na dopływach środkowej Odry (Nysa Łużycka, Bóbr, Kaczawa, Bystrzyca, Widawa i Barycz).

W godzinach nocnych i w ciągu jutrzejszej doby na dopływach środkowej Odry (szczególnie w zlewni Nysy Łużyckiej, Bobru i Kaczawy) wystąpią większe wzrosty stanów wody. Lokalnie wzrosty mogą sięgać stanów około i powyżej ostrzegawczych.

Na dolnej Odrze prognozowane są spadki w strefie wody niskiej. Na Warcie i Noteci także prognozowane są spadki w obecnych strefach.

 

Rzeki Przymorza i Żuławy:

W okresie prognostycznym przewiduje się wahania stanu wody, miejscami większe związane z prognozowanymi opadami burzowymi, w strefie stanów średnich i niskich.

 

Ostrzeżenia  hydrologiczne

Aktualnie wydane są ostrzeżenia hydrologiczne:

 stopnia 2 dla województwa:

lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego

 stopnia 1 dla województwa:

wielkopolskiego (zlewnia Warty), podkarpackiego

 

Uwaga!

Lokalnie stany wody mogą ulegać wahaniom spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych i zmianami odpływów ze zbiorników retencyjnych, o których IMGW-PIB nie jest informowane

 

Część hydrologiczną przygotowała: Grażyna Dąbrowska, synoptyk CNO PSHM

Część hydrologiczną przygotował: Grzegorz Walijewski, synoptyk hydrolog CNO PSHM

 

 

 

Publikacja powyższego komunikatu w całości lub części wyłącznie za podaniem IMGW-PIB jako źródła informacji.

 

Bieżące informacje pogodowe

www.pogodynka.pl

www.imgw.pl

Biuro Rzecznika Prasowego IMGW-PIB

503 122 100

Plik: Komunikat_meteorologiczno-hydrologiczny_IMGW-PIB_dla_Polski_13_07_2016.docsms