PL | EN
13.12.2018
07:35
15:25  (Warszawa)

Ocena sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej na okres 22 do 27.06.2016

Ocena sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej na okres 22 do 27.06.2016

KRÓTKOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

od godz. 19:30 dnia 22.06.2016 do godz. 19:30 dnia 23.06.2016

   W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, przejściowo miejscami wzrośnie do dużego. Na krańcach południowo-wschodnich możliwy przelotny deszcz lub burza. Nad ranem w dolinach górskich i na Pomorzu miejscami mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 14°C do 18°C, jedynie na północnym wschodzie i w dolinach sudeckich niższa, od 10°C do 14°C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków wschodnich i południowych. W rejonach burz wiatr silniejszy i porywisty.
   W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na krańcach południowo-wschodnich i w Karpatach miejscami wzrost zachmurzenia do dużego i przelotny deszcz lub burza. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 28°C do 31°C, tylko na północnym wschodzie i nad morzem chłodniej, od 25°C do 28°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich, miejscami zmienny. W rejonach burz wiatr silniejszy i porywisty.

 
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
 
od godz. 19:30 dnia 23.06.2016 do godz. 19:30 dnia 24.06.2016

W nocy zachmurzenie małe, jedynie na krańcach południowo-wschodnich i w Karpatach początkowo lokalnie możliwe zachmurzenie duże i przelotny deszcz lub burza. Temperatura minimalna przeważnie od 14°C do 19°C, jedynie na północnym wschodzie i w dolinach sudeckich niższa, od 12°C do 14°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. W rejonach burz wiatr silniejszy i porywisty.
   W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie w górach i na krańcach południowo-wschodnich gdzieniegdzie przejściowy wzrost zachmurzenia do dużego i przelotny deszcz lub burza. Temperatura maksymalna przeważnie od 31 do 33°C, jedynie na północnym wschodzie, nad morzem i w dolinach górskich chłodniej, od 28°C do 31°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich skręci na południowe. W rejonach burz wiatr silniejszy i porywisty.

 

ŚREDNIOTERMINOWA PROGNOZA POGODY DLA POLSKI

 

24/25 - 26.06 (piątek/sobota - niedziela)

Zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. Burzom mogą towarzyszyć ulewy i grad. Temperatura minimalna od 20°C do 24°C, na północnym wschodzie i w dolinach górskich niższa, od 16°C do 20°C. Temperatura maksymalna od 31°C do 35°C, w piątek na krańcach zachodnich chłodniej, od 27°C do 31°C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków południowych. W rejonach burz wiatr w porywach do 80 km/h.

26/27 - 27.06 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)

Zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, we wschodniej połowie kraju burze i możliwy grad. Temperatura minimalna od 16°C na zachodzie do 20°C na wschodzie. Temperatura maksymalna od 22°C na zachodzie do około 30°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, początkowo we wschodniej połowie kraju z południowych. W rejonach burz wiatr w porywach do 80 km/h.

27/28 - 29.06 (poniedziałek/wtorek - środa)

Zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami opady deszczu, we wtorek na wschodzie miejscami burze. Temperatura minimalna w zachodniej połowie kraju od 12°C do 16°C, we wschodniej od 13°C do 18°C. Temperatura maksymalna od 20°C do 25°C, jedynie we wtorek na wschodzie wyższa, od 25°C do 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W rejonach burz wiatr w porywach do 70 km/h.

    

Wydane ostrzeżenia meteorologiczne:

 

O upale  2 stopnia :

-  woj. podkarpackie

-  woj. świętokrzyskie

-  woj. małopolskie

-  woj. śląskie

-  woj. opolskie

-  woj. dolnośląskie

-  woj. łódzkie

- woj.  południowa  część woj. wielkopolskiego

 

 Jutro wydane będą ostrzeżenia meteorologiczne

 

 O upale  2 stopnia:

 - woj.  lubelskie

 

O upale  1 stopnia :

pozostałe województwa
 

Oprac.:  Witold Wiążewski , Maria Waliniowska, synoptycy IMGW-PIB

 Aktualna sytuacja hydrologiczna w Polsce

Dorzecze Wisły

Stan wody (22.06.2016) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki zanotowano lokalnie na Sole. Stan średni obserwowano na Brynicy, Popradzie, Nidzie, Bystrzycy, Tyśmienicy, Supraśli, Orzycu i Krznie oraz lokalnie w górnym i w ujściowym odcinku Wisły, na Przemszy, Sole, Skawie, Rabie, Dunajcu, Sanie, Kamiennej, Pilicy, Narwi, Liwcu, Bzurze i Drwęcy.

 

Dorzecze Odry

Stan wody (22.06.2016) w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki zanotowano lokalnie na Kwisie i Noteci. Stan średni obserwowano na Osobłodze, Strzegomce, Baryczy, Nysie Łużyckiej i Gwdzie, oraz lokalnie na Odrze, Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawie, Bobrze, Kwisie, Prośnie i Noteci.

 

Rzeki Przymorza

Stan wody (22.06.2016) rzek Przymorza układa się w strefie wody niskiej i średniej. Stan wysoki obserwowano lokalnie na Łynie. Stan niski zanotowano na Parsęcie, Słupi i Węgorapie oraz lokalnie na Łynie. 

 

 

Uwaga!

Dnia 22.06.2016 (godz. 08:00 cz. lokalnego) na stacjach wodowskazowych w Polsce nie zanotowano przekroczenia stanu alarmowego oraz ostrzegawczego.

 

Prognoza hydrologiczna dla Polski na okres 22.06-27.06.2016

W najbliższych dniach stan wody układać się będzie głównie w strefie wody niskiej i średniej, tylko lokalnie w strefie wody wysokiej.

 

Dorzecze Wisły:

W okresie objętym prognozą na Wiśle przewiduje się stabilizację i opadanie stanu wody, w strefie stanów niskich i średnich.

Na dopływach Wisły prognozuje się spadki bądź stabilizację stanu wody. Lokalnie możliwe wzrosty związane z prognozowanymi opadami burzowymi (24,25.06) – początkowo głównie na karpackich dopływach Wisły, a pod koniec okresu prognostycznego na całym obszarze oraz z przemieszczaniem się wód opadowych. Stany wody będą układać się głównie w strefie wody niskiej i średniej, natomiast lokalnie możliwe są wzrosty do strefy wody wysokiej, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.

 

Dorzecze Odry:

            W okresie prognostycznym na Odrze przewiduje się powolne opadanie i stabilizacje stanu wody, w strefie wody niskiej i średniej

            W pierwszej części okresu prognostycznego na dopływach Odry prognozowane są głównie spadki i stabilizacja. W drugiej części okresu (24,25.06) możliwe lokalne wzrosty i wahania stanu wody na całym obszarze, spowodowane prognozowanymi opadami burzowymi. Poziom wody będzie układać się w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej.

Na Warcie i jej dopływach przewiduje się stabilizację i spadki stanu wody, w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej.

W końcu okresu prognostycznego, miejscami możliwe są wzrosty stanu wody powyżej stanu ostrzegawczego.

 

Rzeki Przymorza i Żuławy:

W okresie prognostycznym przewiduje się wahania stanu wody, większe w drugiej części okresu prognostycznego, związane z prognozowanymi opadami burzowymi, w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie wysokich.

 

Uwaga!

Lokalnie stany wody mogą ulegać wahaniom spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych i zmianami odpływów ze zbiorników retencyjnych, o których IMGW-PIB nie jest informowane

 

Część hydrologiczną przygotował: Marianna Sasim, Izabela Adrian – hydrolodzy IMGW-PIB

Plik: komunikat_pogodowy_imgw.docsms