PL | EN
07.06.2020
04:13
20:56  (Warszawa)

22.08.2018 Komunikat IMGW-PIB: Załamanie pogody

22.08.2018 Komunikat IMGW-PIB: Załamanie pogody

Gwałtowne burze przejdą przez Polskę w piątek i w nocy z piątku na sobotę. Od soboty duże ochłodzenie. Temperatura niemal w całym kraju spadnie o około 10°C. Poprawa pogody możliwa dopiero od poniedziałku.

 

Przed nami jeszcze jeden dzień bardzo słonecznej i gorącej pogody. Według prognoz synoptyków IMGW-PIB termometry w czwartek pokażą od 28°C do 32°C, nieco chłodniej będzie jedynie na wschodzie kraju od 24°C do 27°C. Wszystko za sprawą gorącego powietrza pochodzenia zwrotnikowego, które napływa do nas z południa. W czwartek pojedyncze burze z drobnym gradem i porywami wiatru do 70 km/h możliwe będą jedynie w górach.

 

Niestety już w nocy z czwartku na piątek nad zachodnią część Polski nasunie się chłodny front atmosferyczny, a wraz z nim opady deszczu i burze. Strefa frontowa powoli przesuwać się będzie w głąb kraju. Najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się w piątek i w nocy z piątku na sobotę. W tym okresie niemal w całej Polsce wystąpią burze, najgwałtowniejsze w strefie zbieżności, zwanej również „rózgą burzową”, która utworzy się na przedpolu frontu chłodnego. W ciągu dnia strefa ta przebiegać będzie od Pomorza Wschodniego i Warmię, przez centrum, po Śląsk i Małopolskę, a w nocy przemieści się na wschód. Burzom w strefie zbieżności towarzyszyć będą ulewne opady deszczu, miejscami nawet powyżej 50 l/m2, grad oraz bardzo silne porywy wiatru.

 

W sobotę burze z ulewnymi opadami deszczu spodziewane są jeszcze na południowym wschodzie kraju i tam też będzie najcieplej, około 27°C. Na pozostałym obszarze dużo chmur, okresami deszcz i zdecydowanie chłodniej: od 19°C do 21°C.  Bardzo chłodna i deszczowa może być też niedziela. Według prognoz numerycznych temperatura maksymalna tego dnia wyniesie zaledwie od 15°C, 17°C na północnym wschodzie do 21°C na południowym zachodzie. Szansa na poprawę pogody od poniedziałku.

 

W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną IMGW-PIB zachęca do śledzenia aktualnych prognoz i komunikatów na stronie www.pogodynka.pl.

 
Opracowanie:
 
Agnieszka Harasimowicz
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB
22.08.2018sms