PL | EN
29.05.2020
04:20
20:46  (Warszawa)

22.06.2018 Komunikat IMGW-PIB: Przebieg zjawisk pogodowych w czasie wczorajszej zmiany pogody

22.06.2018 Komunikat IMGW-PIB: Przebieg zjawisk pogodowych w czasie wczorajszej zmiany pogody

Informacja o przebiegu zjawisk pogodowych w czasie wczorajszej zmiany pogody.

 

Wczoraj przez Polskę przemieszczał się aktywny front chłodny. Nad północno-zachodnią Polskę nasunął się jeszcze przed południem, wschodnią Polskę opuścił w nocy. Jego przejście odczuwalne było w każdym w miejscu w Polsce. Rzadko się zdarza, by ze strefą frontu chłodnego związana była tak duża różnica w  temperaturze powietrza, jaka była obserwowana przed frontem i po jego przejściu. Raptownie obniżała się ona, w ciągu kilku minut nawet o około 10°C.

 

 Takie sytuacje sprzyjają silnym zjawiskom pogodowym, tak było też wczoraj.  W strefie frontu  występowały burze,  padał przelotny deszcz, miejscami ulewny ( w ciągu godziny spadło > 10 mm), a punktowo nawalny (w ciągu godziny spadło > 20 mm). Lokalnie obserwowano opady gradu. Ale przede wszystkim gwałtownie wzrastała prędkość wiatru. Porywy wiatru dochodziły do około 100 km/h. Taką wartość zmierzono między innymi w Poznaniu i Płocku, a na lotnisku w Modlinie zaobserwowano poryw wiatru o prędkości około 110 km/h.

 

Dzisiaj w całym kraju przelotne opady deszczu, możliwe burze.  Chłodno i wietrznie. Temperatura maksymalna od 16 °C do 19°C, wiatr w porywach do 60 km/h.

 

Opracował dyżurny synoptyk: Anna Nemec i Szymon Ogóreksms