Przekierowanie na stronę za: 5 sekund
PL | EN
02.07.2020
04:18
21:02  (Warszawa)
Prognoza subiektywnego odczucia termicznego
Dzisiaj
02:00
05:00
rano
11:00
południe
17:00
wieczór
23:00
Jutro
Opis produktu
Prognoza powstała na podstawie danych modelowych.

Wskaźnik subiektywnego odczucia termicznego (SOT) został opracowany na podstawie wieloletnich badań klimatu odczuwalnego Polski. Weryfikację skali odczuć dla warunków klimatycznych Polski przeprowadził zespół M.Baranowskiej z IMGW. Wskaźnik SOT służy do oceny subiektywnych odczuć termicznych człowieka przebywającego w terenie otwartym, wystawionego na łączne oddziaływanie takich czynników atmosferycznych jak temperatura powietrza, prędkość wiatru
i wilgotność względna powietrza. Odczucia cieplne mieszkańców Polski zachodniej i wschodniej są odmienne w odniesieniu do tego samego progu termicznego, dlatego wskaźnik SOT uwzględnia przystosowanie do lokalnych warunków biotermicznych. To samo subiektywne odczucie może występować w różnych warunkach biotermicznych i sezonach, dlatego wskaźnik SOT uwzględnia również sezonową zmienność zakresu odczuć. W ostatecznej ocenie prognozowanych warunków uwzględnia się odniesienie do normy, czyli do wartości standaryzowanych z wielolecia.

Należy pamiętać, że odczucie cieplne w dużym stopniu zależy od wrażliwości organizmu na bodźce termiczno-wilgotnościowe. Jest więc zależne od przystosowania organizmu do warunków klimatu lokalnego, dlatego też odczucia stałych mieszkańców i turystów mogą znacznie się od siebie różnić. Na podstawie SOT ocenia się odczucia stałych mieszkańców. Na kształtowanie odczucia termicznego wpływ ma wiele dodatkowych czynników osobniczych. Oceniając subiektywne odczucia termiczne zakłada się, że osoba jest ubrana stosowanie do pory roku i nie wykonuje czynności wymagających dużego wysiłku fizycznego przebywając w terenie otwartym. Wskaźnik opracowano do oceny odczuć osób zdrowych i w średnim wieku. Należy mieć na uwadze, że wiele chorób, stres czy zmęczenie mogą zmieniać subiektywne odczucie termiczne. Odczucia termiczne dzieci i osób starszych mogą znacznie różnić się od odczuć pozostałych grup wiekowych.
sms
Nowy serwis pogodowy