Przekierowanie na stronę za: 5 sekund
PL | EN
13.07.2020
04:29
20:54  (Warszawa)
Prognoza ryzyka powstania odmrożeń skóry twarzy i dłoni dostępna jest w okresie listopad-luty. Przykładowa archiwalna prognoza z dnia 4 stycznia 2016 r.
Dzisiaj
01:00
04:00
07:00
10:00
13:00
16:00
19:00
22:00
Jutro
Przykładowe zestawy odzieży
Ryzyko odmrożenia skóry twarzy Ryzyko odmrożenia palców dłoni
Czas po jakim może dojść do odmrożeniaCzas po jakim może dojść do odmrożenia
0Brak Ryzyka0Brak Ryzyka
1Możliwe ale mało prawdopodobne1Możliwe ale mało prawdopodobne
2> 30 minut2> 5 minut
3< 30 minut3< 5 minut
4< 10 minut4< 2 minut
5< 3 minut5< 1 minuty
 • W okresie wystepowania pogody mroźnej
  i wietrznej najlepiej pozostań w domu.
 • Jeśli musisz przebywać na zewnątrz to koniecznie osłoń takie części ciała jak nos, uszy, palce rąk.
 • Jesli to możliwe przebywaj w miejscach osłoniętych od wiatru.
 • Zadbaj, aby warstwy odzieży nie uciskały skóry, a obuwie nie było zbyt ciasne. Rękawice
  z jednym palcem dają lepszą ochronę od tych
  z wieloma palcami.
 • Zadbaj, aby odzież, a zwłaszcza powierzchnia skóry były suche.
 • Zadbaj o spożycie płynów - zwiększają one objętość krwi krążącej w naczyniach, a przez to pomagają zapobiegać powstaniu odmrożeń.
 • Unikaj używek. Napoje kofeinowe czy nikotyna mają działanie obkurczające naczynia krwionośne i mogą dodatkowo sprzyjać blokowaniu przepływu krwi i powstaniu odmrożeń. Spożycia alkoholu wpływa natomiast na układ nerwowy i może osłaiać fizjologiczne procesy wytwarzania ciepła (dreszcze).
Co to jest odmrożenie
i jak powstaje?
Odmrożenie to miejscowe uszkodzenie skóry, najczęściej spowodowane jest działaniem niskiej temperatury. Dodatkowymi czynnikami atmosferycznymi, sprzyjającymi powstawaniu odmrożeń, są wiatr i wysoka wilgotność.
Czytaj dalej

Podstawową reakcją adaptacyjną organizmu, podjętą w celu zmniejszenia utraty wewnętrznego ciepła, podczas pobytu w środowisku zimnym, jest zmniejszenie przepływu krwi w naczyniach. Taka reakcja obronna wiąże się głównie ze skurczem naczyń włosowatych w warstwie skórnej. Organizm dąży bowiem do utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz ciała, kosztem temperatury części ciała znajdujących się na jego peryferiach. W pierwszej kolejności następuje zmniejszenie przepływu naczyniowego w takich częściach ciała jak palce dłoni i stóp, nos, uszy czy policzki.

W skrajnych warunkach fizjologiczne mechanizmy regulacji obiegu ciepła wewnątrz organizmu stają się nieefektywne. Skrajne, odruchowe zwężenie naczyń pod wpływem zimna prowadzi do niedotlenienia a następnie do uszkodzenia a nawet obumarcia tkanek. Ryzyko powstania odmrożeń wzrasta jeśli osoba znajduje się w bezruchu lub prawidłowy przepływ krwi jest u niej zaburzony; w wyniku choroby lub ucisku mechanicznego (np. zbyt ciasne obuwie lub odzież).

Ryzyko powstawania odmrożeń jest największe u dzieci - ze względu na szybką utratę ciepła z organizmu (duży stosunek powierzchni ciała do masy ciała). Ryzyko jest wysokie u osób starszych lub niesamodzielnych, co jest związane z zaburzeniami krążenia. Zwiększona podatność na występowanie odmrożeń dotyczy również osób znajdujących się pod wpływem alkoholu lub narkotyków – ze względu na zmiany w układzie naczyniowym.
Jak rozpoznać symptomy powstawania odmrożenia
Pierwszą oznaką, świadczącą
o niebezpiecznym wychłodzeniu powierzchni skóry, jest powstawanie drobnych kryształków lodu na jej powierzchni.
Czytaj dalej

Następnie skóra staje się ciepła i pojawia się zaczerwienienie, któremu towarzyszy pieczenie i ból. W kolejnym stadium odmrożenia powierzchnia skóry jest czerwona i pokryta pęcherzami. Odmrożenie trzeciego stopnia przejawia się bladością skóry.

W ostatnim stadium odmrożona część ciała zmienia kolor na niebieski a nawet czarny, towarzyszy temu nieznośny ból. W tym stadium następuje martwica tkanek. Może wystąpić gangrena. Bezwzględnie konieczna jest niezwłoczna interwencja medyczna!
Jak postępować w przypadku powstania odmrożenia
Pierwsza pomoc przy odmrożeniach polega przede wszystkim na usunięciu wszelkiego uciśku utrudniającego krążenie.
Postępowanie w sytuacji przedłużającego się pobytu w terenie otwartym
 • nie pocieraj i nie masuj wychłodzonych częsci ciała
 • próbuj delikatnie ogrzać zmarznięte dłonie
  • umieśc dłonie pod pachami
  • trzymaj dłonie na innej osobie lub zwierzęciu
 • postaraj się o dodatkową warstwę odieży, koc itp.
 • usun wszystko, co może powodować ucisk: zegarek, pierścionki itp.
Postępowanie po powrocie do pomieszczenia
 • zdejmij buty. skarpety, rękawice oraz pozostałą, krępującą ruchy odzież
 • nie chodź na odmrożonej stopie, ponieważ możesz doprowadzić do powstania dalszych jej uszkodzeń, ogrzewaj się powoli
  • zanurz odmrożenie częsci ciała w ciepłej, ale nie gorącej widzie (o temperatyrze max 40°C),
  • na odmrożone uszy i szyję możesz zastosować ciepły i wilgotny kompres
  • nie ogrzewaj się przy użyciu urządzeń elektrycznychm takich jak piecyki, czy suszarki do włosów, nie używaj do tego celu również termoforów wypełnionych wrzątkiem
  • do poparzenia może dojść zanim jeszcze odczujesz działanie gorącego powietrza/wody
 • nie przekłuwaj pęcherzy, które pojawiają się na odmrożonej skórze, ponieważ możesz doprowadzić do powstania ran i ich zakażenia
Koniecznie skonsultuj się z lekarzem jeśli utrzymują się nasilone dolegliwości bólowe, mimo ogrzania dłoni brak jest czucia w miejscu odmrożenia występuje wydzielina, a także jeśli stwierdzisz pogorszenie samopoczucia, zawroty głowy, bóle mięśni i gorączkę.
LITERATURA
 • Tikuisis P., Keefe A.A., 2004. Prediction of times of facial and finger freezing during cold air exposure. DRDC Toronto TR 2004-140. Defence R&D Canada- Toronto
 • Tikuisis P., Osczevski R.J., 2003, Facial cooling during cold air exposure, Bulletin of the American Meteorological Society, 84 (7): 927-933
 • Tikuisis P., 2004, Finger cooling during cold air exposure, Bulletin of the American Meteorological Society, 85 (5): 717-723
 • www.nws.noaa.gov/om/winter/cold.shtml
 • http://www.emedica.pl/choroby/opis/112-odmroenie.html
 • http://www.pfm.pl/baza_chorob/dermatologia-praktyczna/odmrozenie-i-wyziebienie/813

Opis produktu
Prognoza powstała na podstawie modelowych danych meteorologicznych.

W warunkach niskiej temperatury powietrza, dużej prędkości wiatru
i/ lub wysokiej wilgotności pobyt na zewnątrz, przy braku wystarczającej ochrony, wiąże się z poważnym ryzykiem powstania odmrożeń. Prognoza dostarcza informacji po jakim czasie, w danych warunkach meteorologicznych, może dojść do powstania odmrożeń nieosłoniętych powierzchni skóry twarzy i palców dłoni. Prognozę opracowano
z wykorzystaniem wskaźnika FR (frostbite risk).

Czytaj dalej

Wskaźnik FR opracowano na podstawie serii badań przewodnictwa i przepływu cieplnego w tkankach, uwzględnia on model ochładzania i przemarzania nieosłoniętej skóry w obrębie policzka i palców. Zwykle odmrożenie palców następuje 6-krotnie szybciej niż w przypadku skóry policzka. Odmrożenie innych części twarzy, takich jak koniuszek nosa czy uszu następuje nieco szybciej niż odmrożenie policzka.
sms
Nowy serwis pogodowy