PL | EN
24.05.2018
04:25
20:39  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  23.05.2018 ,  Biomet
Joanna Wieczorek

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.05.2018

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.05.2018

W czwartek na wybrzeżu prognozuje się występowanie obojętnych warunków biometeorologicznych. Na pozostałym obszarze kraju zaznaczać się będzie obojętny i korzystny wpływ pogody na organizm. W północno-zachodniej części Polski poprawa warunków biometeorologicznych nastąpi już w pierwszej połowie dnia, a w części południowej pod wieczór. Jedynie na krańcach południowo-wschodnich w obszarze, w obszarze prognozowanego występowania burz, warunki biometeorologiczne ulegną pogorszeniu i w godzinach popołudniowych zaznaczy się niekorzystny wpływ pogody na organizm.

Ocena sytuacji barycznej

Polska pozostanie pod wpływem rozległego wyżu znad Skandynawii i północnego Atlantyku, w dość ciepłej polarnej morskiej masie powietrza. W pierwszej części doby zaznaczy się niewielki wzrost ciśnienia atmosferycznego, a następnie stopniowy jego spadek. W dzień na południu kraju zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, wystąpią przelotne opady deszczu. W Karpatach i na Pogórzu Karpackim prognozowane są lokalne burze, którym mogą towarzyszyć głównie silne opady deszczu a także lokalnie grad. W pozostałej części kraju zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wybrzeżu i w czasie burz porywisty.

Warunki biotermiczne

Warunki termiczne w stosunku do doby ubiegłej nie ulęgną istotnym zmianom, będą również mało zróżnicowane czasowo i przestrzennie na obszarze Polski. Rano na północnym-zachodzie kraju będzie dominowało odczucie chłodno lub na granicy z komfortowo. Na pozostałym obszarze występować będą warunki termiczne w przedziale komfortu termicznego. W ciągu dnia przeważać będzie odczucie ciepło a nawet ciepło na granicy z gorąco na krańcach północno-wschodnich, jedynie na wybrzeżu warunki pogodowe będą oceniane jako zapewniające komfort termiczny. Wieczorem na wybrzeżu będzie odczuwalnie chłodno, w północnej i centralnej Polsce na granicy odczucia komfortowo i ciepło a na południu kraju dominującym odczuciem termicznym będzie odczucie komfortowo.

Ocena warunków biometeorologicznych

Pogoda kształtowana w ostatnich godzinach przez stabilne środowisko rozległego wyżu może wpływać korzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną. Jedynie na wybrzeżu i na południowym-wschodzie kraju przy wzroście prędkości wiatru mogą pojawić się objawy niepokoju. W ciągu dnia, w rejonach występowania burz, głównie w południowej połowie kraju, u osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne może pojawić się drażliwość.

Rekomendacje

Sucha, słoneczna i stosunkowo stabilna pogoda oraz nieobciążające warunki termiczne będą sprzyjać podejmowaniu różnych form aktywności w terenie otwartym. Planując pobyt na zewnątrz należy pamiętać o zabezpieczeniu się przed niekorzystnym działaniem promieni UV. Ze względu na niewielkie zachmurzenie przewiduje się występowanie wysokiego stopnia ryzyka (Patrz zakładka „UV_rekomendacje”). Należy również pamiętać o systematycznym uzupełnianiu wody traconej z organizmu wraz z potem (patrz zakładka „Straty wody z organizmu”), aby uniknąć niebezpiecznego dla zdrowia odwodnienia organizmu.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  23.05.2018 ,  Biomet
Joanna Wieczorek

Pokaż szczegóły
sms