PL | EN
26.09.2018
06:27
18:26  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  25.09.2018 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 26.09.2018

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 26.09.2018

W województwach północnych i północno-wschodnich przeważać będzie niekorzystna biotropia pogody, zwłaszcza na wybrzeżu. Na pozostałym obszarze Polski, na ogół obojętne warunki biometeorologiczne, ulegną pogorszeniu do niekorzystnych, przejściowo w ciągu dnia (na południowym zachodzie) lub wieczorem (w pozostałej częsci kraju).

Ocena sytuacji barycznej

W nocy Polska będzie w zasięgu wyżu z centrum nad Austrią. W dzień wyż przemieści się nad Węgry i będzie nadal kształtował pogodę na południu kraju. Nad województwa północne nasunie się zatoka związana z niżem znad Morza Norweskiego, a po południu do wybrzeża dotrze ciepły front atmosferyczny. Z zachodu będzie napływać chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie atmosferyczne w nocy nieco wzrośnie, w dzień - zacznie spadać. W ciągu dnia prognozowane jest w Polsce zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Na północy, w centrum i na wschodzie kraju będą występować przelotne opady deszczu. Wiatr na południu będzie na ogół słaby, poza tym - umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/godz. (na wybrzeżu - okresami silny, od 35 do 50 km/godz., w porywach do 85 km/godz.).

Warunki biotermiczne

Warunki termiczne w Polsce zmienią się na nieco cieplejsze, w porównaniu z poprzednią dobą, ale będzie nadal wietrznie, zwłaszcza na wybrzeżu, a także na północnym zachodzie. Występowanie umiarkowanego obciążenia organizmu człowieka zimnem przewidywane jest w godzinach porannych na wybrzeżu, Pomorzu oraz w północno-wschodniej części Polski, w ciągu dnia – na wschodnim wybrzeżu, wieczorem – na północnym wschodzie oraz miejscami na południowym zachodzie kraju. Rano na obszarze Polski będzie odczuwalnie bardzo zimno lub zimno. W ciągu dnia dominować będzie w kraju odczucie chłodu, tylko na wschodnim wybrzeżu może być nadal odczuwalnie zimno, a miejscami na krańcach wschodnich odczucie termiczne może utrzymywać się na granicy zimna i chłodu. Wieczorem środowisko termiczne na wschodzie i północnym wschodzie oraz na południowym zachodzie Polski będzie odczuwane jako zimne lub pomiędzy zimnem i chłodem, w pozostałej części kraju – jako chłodne.

Ocena warunków biometeorologicznych

Na przeważającym obszarze Polski zimne, ale stabilne środowisko wyżu będzie wpływać korzystnie na nocny wypoczynek, zapewniając wielu osobom zdrowy, głęboki sen. Jedynie na wybrzeżu wietrzna pogoda może zakłócać sen osobom wrażliwym na bodźce atmosferyczne. W ciągu dnia porywisty wiatr może być przyczyną objawów niepokoju, zwłaszcza u mieszkańców północnej połowy Polski. Na zachodzie kraju u osób skłonnych do meteoropatii może pojawić się wzmożona senność i objawy wydłużenia czasu reakcji (szczególnie po południu).

Rekomendacje

Rano i wieczorem w województwach północnych i północno-wschodnich oraz na południowym zachodzie Polski, planując pobyt na zewnątrz, należy uwzględnić potrzebę ochrony przed wychłodzeniem głowy i kończyn oraz pamiętać o konieczności zwiększenia aktywności fizycznej podczas przebywania w przestrzeni otwartej, aby zapobiegać przemarznięciu. W ciągu dnia na przeważającym obszarze Polski zalecane jest staranne dostosowanie rodzaju odzieży do aktualnych warunków termicznych (patrz – zakładka „Izolacyjność odzieży”); wskazane jest zabezpieczenie przed wiatrem i opadami deszczu, głównie na północy i na wschodzie kraju.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  25.09.2018 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms