PL | EN
22.07.2019
04:40
20:44  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  19.07.2019 ,  Biomet
Jakub Szmyd

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 22.07.2019

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 22.07.2019

W południowo zachodniej połowie Polski początkowo niekorzystne warunki biometeorologiczne będą stopniowo w ciągu dnia poprawiać się do korzystnych. W północno wschodniej połowie Polski początkowo niekorzystna biotropia pogody wieczorem osłabnie do obojętnej. Na wybrzeżu niekorzystne oddziaływanie pogody na organizm człowieka może utrzymać się przez cały dzień.

Warunki biotermiczne

Nastąpi wyraźne ochłodzenie w porównaniu do poprzedniej doby, zwłaszcza w centrum kraju. Umiarkowane obciążenie organizmu człowieka gorącem może wystąpić jedynie w godzinach okołopołudniowych w województwach zachodnich i południowych (mapa). Rano środowisko termiczne odczuwane będzie na przeważającym obszarze Polski jako komfortowe, tylko na północnym zachodzie jako chłodne. W ciągu dnia dominować będzie odczucie ciepło, które utrzyma się do wieczora w centrum i na zachodzie. Na pozostałym obszarze kraju wystąpi odczucie komfortowo, a na wybrzeżu i krańcach północno wschodnich, odczucie chłodno (mapa).

Ocena warunków biometeorologicznych

Rano w całej Polsce występować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne, które u osób skłonnych do meteoropatii mogą objawiać się trudnością z koncentracją uwagi. Bodźcowo na organizm człowieka oddziaływać będzie zmiana środowiska termicznego na wyraźnie chłodniejsze (w porównaniu do wcześniejszego dnia), a także duży wzrost ciśnienia atmosferycznego (zwłaszcza na zachodzie kraju). W północno wschodniej połowie Polski pochmurna pogoda z przelotnymi opadami deszczu będzie w ciągu dnia wpływać niekorzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną. Porywisty wiatr, który na wybrzeżu będzie utrzymywał się przez cały dzień, może być przyczyną objawów niepokoju. W rejonach występowania burz (zwłaszcza na krańcach północno wschodnich), osoby wrażliwe na bodźce atmosferyczne mogą odczuwać drażliwość. W południowo zachodniej połowie kraju w ciągu dnia, wraz z wkraczaniem od zachodu wyżu, warunki biometeorologiczne stopniowo będą poprawiać się. W drugiej połowie dnia słoneczna pogoda oraz odczuwalnie komfortowe lub ciepłe warunki termiczne będą wpływały korzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną.

Rekomendacje

Przed wyjściem z domu należy pamiętać o zastosowaniu odzieży dostosowanej do istotnie chłodniejszego – w porównaniu do wcześniejszej doby – środowiska termicznego (mapa). Mieszkańcy wschodniej i północnej Polski przy wyborze odzieży powinni także uwzględnić możliwość wystąpienia opadów deszczu i porywistego wiatru (zwłaszcza na wybrzeżu). Wieczorem na przeważającym obszarze kraju pogoda będzie sprzyjać podejmowaniu różnych form aktywności w przestrzeni otwartej, co wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie oraz wzmacnia organizm człowieka. Osoby przebywające na zewnątrz pomieszczeń w trakcie występowania burz powinny pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  19.07.2019 ,  Biomet
Jakub Szmyd

Pokaż szczegóły
sms