PL | EN
18.11.2017
07:01
15:41  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  17.11.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 19.11.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 19.11.2017

Na przeważającym obszarze Polski dominować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne, za wyjątkiem województw małopolskiego i świętokszskiego, gdzie pogorszą się dopiero wieczorem. Na krańcach południowo-wschodnich w ciągu dnia niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka może przejściowo osłabnąć.

Ocena sytuacji barycznej

Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad północnym Bałtykiem. Z zachodu na wschód kraju będą przemieszczać się kolejne fronty atmosferyczne. Nad Polskę napływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie atmosferyczne początkowo będzie nadal spadać, w drugiej połowie doby od zachodu kraju - zacznie rosnąć. W dzień prognozowane jest w Polsce zachmurzenie duże. Okresami będą występować opady deszczu i deszcz ze śniegiem, w rejonach podgórskich - deszczu ze śniegiem i śniegu, a w górach - śniegu. Na wybrzeżu możliwe są burze. Wiatr będzie umiarkowany, w zachodniej połowie kraju okresami dość silny, porywisty (porywy - do 60 km/godz.); wysoko w górach - wiatr w porywach do 110 km/godz., powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Warunki biotermiczne

Występowanie silnego obciążenia organizmu człowieka zimnem przewidywane jest rano na obszarze całej Polski, w ciągu dnia – na krańcach północno-zachodnich, wieczorem – w województwach zachodnich i południowych oraz miejscami w centrum kraju. Na pozostałym obszarze Polski od rana do wieczora będzie występować umiarkowane obciążenie zimnem. W godzinach porannych środowisko termiczne w Polsce odczuwane będzie przeważnie jako zimne, jedynie miejscami na północy – na granicy zimna i chłodu lub jako chłodne. W ciągu dnia w województwach północnych oraz na południowym wschodzie będzie na ogół odczuwalnie chłodno, na pozostałym obszarze kraju odczucie termiczne będzie utrzymywać się pomiędzy chłodem i zimnem lub w przedziale zimna. Wieczorem na przeważającym obszarze Polski odczucie termiczne będzie utrzymywać się na granicy chłodu i zimna lub w przedziale zimna (miejscami na południowym zachodzie – na granicy zimno i bardzo zimno), tylko na północnym wschodzie i na wschodnim Pomorzu będzie odczuwalnie chłodno.

Ocena warunków biometeorologicznych

Wietrzna pogoda może utrudniać nocny wypoczynek (trudności z zasypianiem, sen niespokojny), zwłaszcza na północy i na zachodzie Polski. W ciągu dnia pochmurne, wietrzne środowisko niżu, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, będzie wpływać niekorzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną. U osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne mogą występować objawy niepokoju i drażliwości; u meteoropatów możliwe są też nasilone bóle.

Rekomendacje

Rano na obszarze całej Polski, w ciągu dnia – na krańcach północno-zachodnich, wieczorem – w województwach zachodnich i południowych oraz miejscami w centrum kraju, podczas przebywania w przestrzeni otwartej, należy zwiększyć aktywność fizyczną oraz chronić kończyny i twarz przed wychłodzeniem; zalecane jest także zwiększenie termoizolacyjności odzieży (patrz zakładka – Izolacyjność odzieży). Odzież powinna chronić przed wiatrem i opadami atmosferycznymi.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  17.11.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms