PL | EN
20.01.2020
07:30
16:02  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  17.01.2020 ,  Biomet
Jakub Szmyd

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 20.01.2020

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 20.01.2020

Przez cały dzień w Polsce dominować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne. Bodźcowa pogoda z utrzymującym się wysokim ciśnieniem atmosferycznym wywierać będzie niekorzystny wpływ na organizm człowieka, zwłaszcza na zachodzie i południu Polski.

Warunki biotermiczne

Środowisko termiczne w Polsce nie zmieni się istotnie względem wcześniejszej doby. Rano i wieczorem dominować będzie umiarkowane obciążenie organizmu człowieka zimnem. W południe na przeważającym obszarze kraju, zwłaszcza na zachodzie, występować będzie stres zimna o natężeniu jedynie słabym (mapa). Środowisko termiczne w Polsce przez cały dzień będzie odczuwane przeważnie jako komfortowe, jednak w godzinach okołopołudniowych w zachodniej połowie kraju może być odczuwalnie ciepło (jak na tę porę roku) (mapa).

Ocena warunków biometeorologicznych

W Polsce przez cały dzień dominować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne. Już w godzinach nocnych od zachodu obszar kraju dostanie się w zasięg oddziaływania wyżu z centrum nad Wielką Brytanią. W całej Polsce szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, szczególnie na zachodzie Polski. W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia. W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza na południu Polski, może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu.

Rekomendacje

Rano i wieczorem w całym kraju, planując dłuższy pobyt na zewnątrz, należy zastosować się do zaleceń odpowiadających obciążeniu termicznemu klasy (-2), w tym zabezpieczyć głowę i kończyny przed zimnem. W ciągu dnia pochmurna, ale odczuwalnie komfortowa, a w godzinach okołopołudniowych nawet ciepła, pogoda ze słabym wiatrem będzie umiarkowanie sprzyjać aktywności fizycznej na terenie otwartym. Ruch na świeżym powietrzu może przyczynić się do poprawy nastroju i złagodzić objawy pogorszenia kondycji psychofizycznej. Zaleca się jednak, aby w prognozowanych, bodźcowych warunkach atmosferycznych osoby osłabione zrezygnowały z intensywnego wysiłku fizycznego, aby nie doprowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu. Przed wyjściem z domu należy pamiętać o dostosowaniu termoizolacyjności odzieży do aktualnego środowiska termicznego (mapa); na południu Polski należy być przygotowanym na możliwość wystąpienia opadów śniegu. Decyzję o podjęciu rekreacji na świeżym powietrzu zaleca się także podjąć z uwzględnieniem informacji o aktualnym stanie aerosanitarnym powietrza.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  17.01.2020 ,  Biomet
Jakub Szmyd

Pokaż szczegóły
sms