PL | EN
20.02.2019
06:39
17:00  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  20.02.2019 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 21.02.2019

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 21.02.2019

W Polsce północno-wschodniej i na krańcach południowo-zachodnich początkowo obojętna biotropia pogody, w ciągu dnia pogorszy się do niekorzystnej i jako taka utrzyma się aż do wieczora. Na pozostałym obszarze kraju pogoda przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka.

Warunki biotermiczne

Silne obciążenie organizmu człowieka zimnem występować będzie jedynie lokalnie rano na wybrzeżu, a wieczorem na Suwalszczyźnie (mapa). Subiektywne odczucie termiczne przez cały dzień będzie się kształtowało w zakresie od chłodno do komfortowo (mapa).

Ocena warunków biometeorologicznych

W dzień, dynamiczna, wietrzna, pochmurna i deszczowa pogoda związana z ciepłym frontem atmosferycznym przemieszczającym się z zachodu na wschód kraju, będzie niekorzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną. U meteoropatów mogą występować wzmożone bóle, natomiast osoby wrażliwe na bodźce meteorologiczne, w czasie porywistego wiatru mogą odczuwać objawy niepokoju (szczególnie na zachodzie i w centrum kraju). Na północnym wschodzie kraju u wielu osób mogą wystąpić trudności z koncentracją uwagi.

Rekomendacje

Rano, lokalnie na wybrzeżu, a wieczorem na Suwalszczyźnie, planując dłuższy pobyt na zewnątrz, należy stosować się do zaleceń dla klasy (-3) obciążenia cieplnego. Przed wyjściem na zewnątrz należy zaopatrzyć się w odzież dopasowaną do panujących warunków termicznych (mapa), chroniącą przed opadami atmosferycznymi i porywistym wiatrem.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  20.02.2019 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms