PL | EN
30.03.2020
06:11
19:09  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  30.03.2020 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 31.03.2020

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 31.03.2020

W Polsce wschodniej początkowo obojętne warunki biometeorologiczne, w godzinach okołopołudniowych pogorszą się do niekorzystnych i jako takie utrzymają się aż do wieczora. Na pozostałym obszarze kraju, na ogół niekorzystna biotropia pogody, wieczorem osłabnie do obojętnej. W ciągu dnia w czasie większych przejaśnień lub rozpogodzeń, miejscami w całym kraju możliwe jest przejściowe osłabnięcie niekorzystnego wpływu pogody na organizm człowieka do obojętnego.

Warunki biotermiczne

Silne obciążenie organizmu człowieka występować będzie rano na przeważającym obszarze zachodniej połowy Polski oraz wieczorem lokalnie na wschodnim wybrzeżu i na Śląsku (mapa). Rano dominować będzie odczucie bardzo zimno. Subiektywne odczucie termiczne w dzień będzie się utrzymywało w zakresie od zimno (na południu) do komfortowo (na wschodzie), natomiast wieczorem – od bardzo zimno (miejscami na wschodnim wybrzeżu i Śląsku) do chłodno (na wschodzie) (mapa). Na Pomorzu, z uwagi na dość silny i porywisty wiatr, temperatura odczuwalna będzie o kilka stopni niższa od temperatury powietrza (mapa).

Ocena warunków biometeorologicznych

Porywisty wiatr na wybrzeżu będzie zakłócał nocny wypoczynek (trudność z zasypianiem, sen niespokojny); na pozostałym obszarze kraju (poza Polską północną) chłodne środowisko termiczne, będzie na ogół korzystnie wpływało na jakość nocnego wypoczynku, zapewniając zdrowy i głęboki sen. W dzień pogoda związana z frontem okluzji, przemieszczającym się z północy na południowy wschód kraju, uciążliwymi warunkami termicznymi (zwłaszcza rano w zachodniej Polsce) i opadami śniegu, będzie na ogół niekorzystnie wpływała na ogólne samopoczucie. W czasie przechodzenia frontu atmosferycznego, meteoropaci mogą odczuwać wzmożone dolegliwości bólowe. W Polsce północno-zachodniej i na krańcach południowo-zachodnich, porywisty wiatr może niekorzystnie wpływać na osoby wrażliwe na bodźce meteorologiczne, wywołując niepokój. W ciągu dnia, w czasie większych przejaśnień lub rozpogodzeń, zwiększony dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego może przejściowo pozytywnie wpływać na nastrój. W godzinach wieczornych, niekorzystny wpływ pogody na przeważającym obszarze kraju osłabnie do obojętnego.

Rekomendacje

Rano w Polsce zachodniej, a wieczorem lokalnie na wschodnim wybrzeżu i na Śląsku, przebywając dłużej w otwartej przestrzeni, należy stosować się do zaleceń klasy (-3) obciążenia termicznego. Rano, ze względu na możliwość wystąpienia zjawiska śliskości, zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności na ciągach komunikacyjnych. Z uwagi na duże przestrzenne zróżnicowanie subiektywnego odczucia termicznego na obszarze Polski (zwłaszcza w godzinach porannych), zalecane jest stosowanie ubioru dopasowanego do panujących w danym regionie warunków termicznych (mapa). Wychodząc na zewnątrz warto stosować odzież chroniącą przed opadami śniegu. Mieszkańcy Polski północno-zachodniej i krańców południowo-zachodnich powinni być przygotowani na wystąpienie porywów wiatru.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  30.03.2020 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms