PL | EN
21.11.2018
07:05
15:38  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  20.11.2018 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 21.11.2018

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 21.11.2018

Uciążliwe dla termoregulacji warunki termiczne (zwłaszcza rano i wieczorem) oraz pochmurne i wilgotne środowisko zatoki niżowej (głównie na południu i na zachodzie kraju) będą kształtować w Polsce na ogół niekorzystną biotropię pogody. Jedynie na krańcach północno-wschodnich, początkowo niekorzystne warunki biometeorologiczne, w ciągu dnia poprawią się do obojętnych. Wieczorem na krańcach południowo-zachodnich niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka zacznie słabnąć.

Ocena sytuacji barycznej

Prawie cała Polska będzie w zasięgu wyżu znad Skandynawii, jedynie na krańcach południowych zaznaczy się wpływ płytkiej zatoki niżowej i frontu okluzji. Nad województwa południowe napłynie nieco cieplejsze powietrze polarne morskie z południowego wschodu. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć. W dzień na południu, południowym zachodzie i w centrum Polski prognozowane jest zachmurzenie na ogół duże oraz miejscami słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, a początkowo lokalnie - również deszczu marznącego, powodujące gołoledź. W pozostałej części kraju będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty.

Warunki biotermiczne

Występowanie silnego obciążenia organizmu człowieka zimnem przewidywane jest rano na przeważającym obszarze Polski, prócz województw południowo-zachodnich, w ciągu dnia – na wybrzeżu oraz w województwach lubelskim, mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, a wieczorem - niemal w całym kraju, za wyjątkiem południowego zachodu, krańców zachodnich i północno-wschodnich. Na pozostałym obszarze Polski od rana do wieczora będzie utrzymywać się umiarkowane obciążenie termiczne organizmu. W godzinach porannych dominować będzie w Polsce odczucie zimna, miejscami na wschodzie odczucie termiczne może utrzymywać się na granicy zimno i bardzo zimno. W ciągu dnia środowisko termiczne odczuwane będzie nadal przeważnie jako zimne, tylko w województwach północno-wschodnich, na wybrzeżu oraz miejscami na południu kraju – pomiędzy zimnem i chłodem lub jako chłodne. Wieczorem będzie w Polsce w dalszym ciągu na ogół odczuwalnie zimno, jedynie na krańcach północnych i północno-wschodnich oraz gdzieniegdzie na południu odczucie termiczne może utrzymywać się na granicy zimna i chłodu.

Ocena warunków biometeorologicznych

Wietrzna pogoda w Polsce może utrudniać nocny wypoczynek, zwłaszcza na wybrzeżu (trudności z zasypianiem, sen niespokojny). W ciągu dnia porywisty wiatr może być przyczyną objawów niepokoju u osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne (głównie na wybrzeżu oraz na południowych krańcach Polski). U mieszkańców południowej części kraju, gdzie oddziaływać będzie pochmurne, wilgotne środowisko zatoki niżowej, możliwe są objawy obniżenia nastroju i osłabienia sprawności psychofizycznej. U meteoropatów mogą utrzymywać się bóle.

Rekomendacje

Rano na przeważającym obszarze Polski (prócz województw południowo-zachodnich), w ciągu dnia na wybrzeżu oraz w województwach lubelskim, mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, a wieczorem - niemal w całym kraju, za wyjątkiem południowego zachodu, krańców zachodnich i północno-wschodnich, w razie konieczności dłuższego pobytu na zewnątrz, zaleca się stosowanie odzieży o odpowiednio zwiększonych właściwościach termoizolacyjnych zwiększenie aktywności fizycznej, aby zapobiegać przemarznięciu. Na pozostałym obszarze Polski od rana do wieczora, wychodząc na zewnątrz, należy pamiętać o zabezpieczeniu przed wychłodzeniem głowy i kończyn. W godzinach porannych na południu i na południowym zachodzie kraju, ze względu na możliwość występowania zjawiska śliskości, należy zachować szczególną ostrożność na ciągach komunikacyjnych.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  20.11.2018 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms