PL | EN
20.08.2017
05:26
19:51  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  18.08.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 21.08.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 21.08.2017

Na zachodzie oraz na krańcach wschodnich Polski, początkowo niekorzystne warunki biometeorologiczne, będą poprawiać się do obojętnych. Na pozostałym obszarze kraju obojętna biotropia pogody pogorszy się przejściowo w ciągu dnia.

Ocena sytuacji barycznej

Zachodnia i południowo zachodnia część Polski będzie w zasięgu wyżu znad Europy Zachodniej, pozostały obszar kraju pozostanie w zasięgu kolejnej płytkiej zatoki niżowej. W dalszym ciągu napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie atmosferyczne będzie wahać się nieznacznie. W ciągu dnia we wschodniej połowie Polski prognozowane jest zachmurzenie duże, w zachodniej połowie – początkowo duże, stopniowo malejące do umiarkowanego. Na obszarze całego kraju będą występować przelotne opady deszczu. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany.

Warunki biotermiczne

Warunki termiczne zmienią się na jeszcze nieco chłodniejsze, niż w poprzedniej dobie. Rano środowisko termiczne odczuwane będzie na zachodzie i miejscami na południu Polski jako zimne lub na granicy zimna i chłodu, na pozostałym obszarze kraju - przeważnie jako chłodne (gdzieniegdzie na wschodzie – pomiędzy chłodem i komfortem). W ciągu dnia w zachodniej połowie Polski dominować będzie odczucie chłodu, we wschodniej – odczucie termiczne będzie utrzymywać się na granicy chłodu i komfortu lub w przedziale komfortu. Wieczorem na przeważającym obszarze kraju będzie odczuwalnie chłodno.

Ocena warunków biometeorologicznych

Pochmurne środowisko przesuwającej się nad Polską z północnego zachodu na wschód zatoki niżowej może wpływać niekorzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczna meteoropatów. Stopniowo od południowego zachodu objawy meteorotropowe będą słabnąć.

Rekomendacje

Na przeważającym obszarze kraju pogoda nie będzie zachęcać do aktywności w przestrzeni otwartej, ale osoby zdrowe mogą przebywać na zewnątrz (w odzieży chroniącej przed chłodem i przemoknięciem); kontakt z niezbyt sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi może działać hartująco na organizm.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  18.08.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms