PL | EN
25.05.2019
04:25
20:40  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  24.05.2019 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 26.05.2019

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 26.05.2019

W północnej Polsce pogoda prawie przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływała na organizm człowieka. Na południu i południowym wschodzie kraju, początkowo korzystne warunki biometeorologiczne w ciągu dnia pogorszą się do niekorzystnych, a wieczorem osłabną do obojętnych. Na pozostałym obszarze Polski przeważnie korzystna biotropia pogody w godzinach popołudniowych będzie stopniowo słabła do obojętnej.

Warunki biotermiczne

Umiarkowane obciążenie organizmu człowieka zimnem występować będzie od rana do wieczora lokalnie na wschodnim wybrzeżu (mapa). Subiektywne odczucie termiczne rano będzie się utrzymywało w przedziale od bardzo zimno do ciepło, w dzień od zimno do ciepło, a wieczorem od zimno do komfortowo (mapa).

Ocena warunków biometeorologicznych

W ciągu dnia na północy kraju pogoda z ograniczonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego będzie niekorzystnie wpływała na nastrój. Osoby wrażliwe na bodźce pogodowe, w związku z porywistym wiatrem na wybrzeżu, Warmii i Mazurach oraz w Polsce północno-wschodniej mogą odczuwać objawy niepokoju, natomiast w Polsce południowej i południowo-wschodniej, w czasie burz – drażliwość. Na pozostałym obszarze kraju pogoda z umiarkowanym zachmurzeniem oraz odczuwalnie komfortowymi lub ciepłymi warunkami termicznymi będzie korzystnie wpływała na ogólne samopoczucie.

Rekomendacje

Mieszkańcy Polski wschodniej oraz krańców północnych i południowych, przed wyjściem z domu powinni zaopatrzyć się w odzież chroniącą przed deszczem, a na północy i północnym wschodzie, także przed porywistym wiatrem. W ciągu dnia, w zachodniej, południowo-zachodniej i środkowej Polsce, pogoda ze zwiększonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego będzie sprzyjała spacerom i innym formom rekreacji na świeżym powietrzu. Mieszkańcy Polski południowo-wschodniej przebywając na zewnątrz w czasie burz, powinni zachować szczególną ostrożność i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  24.05.2019 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms