PL | EN
21.02.2018
06:36
17:02  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  20.02.2018 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 21.02.2018

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 21.02.2018

Na przeważającym obszarze Polski prognozowana jest obojętna (miejscami przejściowo korzystna) biotropia pogody. Jedynie na krańcach północno-wschodnich pogoda będzie w pływać na ogół niekorzystnie na organizm człowieka. Na południowym wschodzie, początkowo niekorzystne warunki biometeorologiczne, w ciągu dnia poprawią się do obojętnych. Na północnym zachodzie korzystna biotropia pogody osłabnie stopniowo do obojętnej (na wybrzeżu w godzinach wieczornych – możliwa niekorzystna biotropia pogody). W województwach południowo-zachodnich, centralnych i wschodnich pogorszenie warunków biometeorologicznych wieczorem będzie związane z uciążliwym dla termoregulacji człowieka środowiskiem termicznym.

Ocena sytuacji barycznej

Polska pozostanie w obszarze pomiędzy rozległym wyżem znad Skandynawii i Wysp Brytyjskich, a rozległym niżem znad Morza Śródziemnego, w zimnym powietrzu polarnym. Wystąpią niewielkie wahania ciśnienia atmosferycznego. W dzień prognozowane jest w Polsce zachmurzenie umiarkowane i duże z lokalnymi rozpogodzeniami. Miejscami, zwłaszcza na krańcach północnych oraz na południu kraju możliwe są słabe opady śniegu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Warunki biotermiczne

Występowanie silnego obciążenia organizmu człowieka zimnem prognozowane jest rano w południowej połowie Polski oraz na wschodnim wybrzeżu, a także wieczorem w pasie województw od dolnośląskiego, przez łódzkie, świętokrzyskie i mazowieckie, po podlaskie. Rano i wieczorem w pozostałej części Polski, w ciągu dnia niemal w całym kraju, za wyjątkiem krańców północno-wschodnich, spodziewane jest występowanie umiarkowanego obciążenia organizmu zimnem. Rano środowisko termiczne w Polsce odczuwane będzie na ogół jako zimne (miejscami na południowym wschodzie – na granicy zimno i bardzo zimno), na północnym wschodzie oraz na wybrzeżu i miejscami na Pomorzu – pomiędzy zimnem i chłodem lub jako chłodne. W dzień dominować będzie w Polsce odczucie chłodu; na krańcach południowych i południowo-wschodnich, a także na krańcach północno-wschodnich odczucie termiczne może nadal utrzymywać się w przedziale zimna lub na granicy zimna i chłodu, tylko na wybrzeżu i miejscami na krańcach wschodnich, przy słabym wietrze, możliwe jest odczucie pomiędzy chłodem i komfortem lub w przedziale komfortu termicznego. Wieczorem na przeważającym obszarze kraju odczucie termiczne będzie utrzymywać się w przedziale zimna lub na granicy zimna i chłodu, jedynie na krańcach południowo-wschodnich oraz na Pomorzu i Warmii będzie odczuwalnie chłodno, a na wybrzeżu, przy słabym wietrze, możliwe jest odczucie pomiędzy chłodem i komfortem.

Ocena warunków biometeorologicznych

Na obszarach Polski, gdzie w ciągu dnia utrzyma się przewaga dużego zachmurzenia, u osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne możliwe są objawy gorszego samopoczucia. W rejonach występowania większych przejaśnień, dostatek światła słonecznego będzie wpływać korzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną wielu osób.

Rekomendacje

Rano w południowej połowie Polski oraz na wschodnim wybrzeżu, a także wieczorem w pasie województw od dolnośląskiego, przez łódzkie, świętokrzyskie i mazowieckie, po podlaskie, w razie konieczności dłuższego pobytu na zewnątrz, zaleca się stosowanie odzieży o odpowiednio zwiększonych właściwościach izolacyjnych (patrz – zakładka „Izolacyjność odzieży” na stronie Biometeo Pogodynki) oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Rano i wieczorem w pozostałej części Polski, w ciągu dnia niemal w całym kraju, zamierzając wyjść w przestrzeń otwartą, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu przed wychłodzeniem głowy i kończyn. Na przeważającym obszarze Polski w ciągu dnia pogoda będzie sprzyjać różnym formom aktywności w otwartej przestrzeni; rekreacja na terenie otwartym korzystnie wpływa na odporność organizmu i poprawia kondycję psychiczną. Należy jednak koniecznie sprawdzić aktualny stan jakości powietrza (jest to szczególnie ważne w przypadku przebywania na zewnątrz małych dzieci i osób w podeszłym wieku).

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  20.02.2018 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms