PL | EN
24.01.2017
07:25
16:11  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  23.01.2017 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.01.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.01.2017

Na przeważającym obszarze Polski pogoda będzie wpływać niekorzystnie organizm człowieka (zwłaszcza na północnym wschodzie), za wyjątkiem województw zachodnich, gdzie utrzyma się przewaga obojętnych warunków biometeorologicznych.

Ocena sytuacji barycznej

Północno-wschodnia część kraju pozostanie na skraju wypełniającego się niżu z ośrodkiem nad zachodnią Rosją. Na pozostałym obszarze kraju pogodę kształtować będzie rozbudowujący się od zachodu klin wyżowy. Z zachodu napłynie polarno-morskie powietrze. Ciśnienie atmosferyczne będzie wolno rosnąć. W dzień przewidywane jest w Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami (na Podhalu możliwe są rozpogodzenia). Miejscami będą występować słabe opady śniegu, a na wybrzeżu, Pomorzu oraz Warmii - także deszczu ze śniegiem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Warunki biotermiczne

Występowanie silnego obciążenia organizmu człowieka zimnem przewidywane jest jedynie w godzinach porannych na południu i południowym wschodzie Polski oraz miejscami w centrum. Na pozostałym obszarze kraju od rana do wieczora będzie występować umiarkowane obciążenie organizmu zimnem. Rano dominować będzie w Polsce odczucie zimna, za wyjątkiem województw północnych, gdzie będzie odczuwanie chłodno. W ciągu dnia środowisko termiczne odczuwane będzie na południu jako zimne lub na granicy zimna i chłodu, na pozostałym obszarze kraju – przeważnie jako chłodne. Wieczorem na przeważającym obszarze Polski będzie odczuwalnie chłodno; miejscami odczucie termiczne może utrzymywać się na Pomorzu na granicy chłodu i komfortu, a na południu – pomiędzy chłodem i zimnem.

Ocena warunków biometeorologicznych

Na północy i w Polsce północno-wschodniej pochmurne, wilgotne środowisko skraju niżu będzie wpływać niekorzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną. Na południu i południowym wschodzie niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka w godzinach porannych będzie skutkiem warunków termicznych silnie obciążających fizjologiczne mechanizmy termoregulacji (zwłaszcza na krańcach południowo-wschodnich). Osoby wrażliwe na bodźce atmosferyczne mogą mieć trudności ze skupieniem uwagi.

Rekomendacje

W godzinach porannych na południu i południowym wschodzie Polski oraz miejscami w centrum, w razie konieczności dłuższego pobytu na zewnątrz, zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej i zastosowanie odzieży o odpowiednio zwiększonych właściwościach izolacyjnych (patrz – zakładka „Izolacyjność odzieży” na stronie Biometeo Pogodynki). Na pozostałym obszarze Polski, od rana do wieczora, planując dłuższy pobyt w terenie otwartym należy pamiętać o zabezpieczeniu przed wychłodzeniem głowy i kończyn.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  23.01.2017 ,  Warszawa
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms