PL | EN
26.05.2017
04:23
20:42  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  24.05.2017 ,  Warszawa
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 26.05.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 26.05.2017

W Polsce północno-zachodniej przeważnie obojętna biotropia pogody w ciągu dnia pogorszy się do niekorzystnej. W Polsce południowo-wschodniej przez cały dzień prognozowane jest występowanie obojętnych warunków biometeorologicznych. Na pozostałym obszarze kraju obojętne warunki biometeorologiczne w ciągu dnia przejściowo poprawią się do korzystnych.

Ocena sytuacji barycznej

Polska będzie w obszarze pomiędzy wyżem znad Morza Północnego a niżem znad północnej Rosji, w strefie mało aktywnego frontu chłodnego. Nad obszar kraju napłynie powietrze polarne, morskie. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć. W ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane, tylko na krańcach południowych duże. Miejscami występować będą przelotne opady deszczu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wybrzeżu wschodnim porywisty.

Warunki biotermiczne

Rano w Polsce dominować będzie odczucie chłodu (miejscami w centrum i na wschodzie na granicy chłodu i komfortu termicznego), jedynie na wybrzeżu i lokalnie na północnym wschodzie możliwe będzie występowanie odczucia komfortu termicznego (gdzieniegdzie na wybrzeżu, przy słabym wietrze, możliwe odczucie na pograniczu komfortu i ciepła). W ciągu dnia w północnej połowie kraju (prócz krańców północno-wschodnich) warunki termiczne będą odczuwane jako ciepłe (na krańcach zachodnich na granicy komfortu i ciepła), natomiast na pozostałym obszarze kraju – jako komfortowe. Wieczorem przeważać będzie odczucie komfortu termicznego (na zachodzie, przy słabym wietrze, możliwe odczucie na pograniczu komfortu i ciepła), tylko lokalnie na krańcach wschodnich może być odczuwalnie chłodno.

Ocena warunków biometeorologicznych

Porywisty wiatr na wybrzeżu wschodnim w nocy może niekorzystnie wpływać na jakość nocnego wypoczynku (trudności z zasypianiem, sen niespokojny), natomiast w ciągu dnia, u osób wrażliwych na bodźce pogodowe, może wywoływać objawy niepokoju. U mieszkańców zachodniej Polski w ciągu dnia przejściowo może występować senność. W Polsce południowo-wschodniej prognozowane jest występowanie obojętnych warunków biometeorologicznych przez cały dzień. Na pozostałym obszarze kraju zwiększony dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego będzie przejściowo korzystnie wpływał na nastrój i sprawność psychofizyczną.

Rekomendacje

W ciągu dnia podejmując aktywność fizyczną na zewnątrz należy pamiętać o stosowaniu odzieży chroniącej przed deszczem.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  24.05.2017 ,  Warszawa
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms