PL | EN
22.07.2018
04:40
20:44  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  20.07.2018 ,  Biomet
Joanna Wieczorek

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 23.07.2018

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 23.07.2018

Na wybrzeżu, południu i wschodzie Polski rano zaznaczy się korzystny wpływ pogody na organizm człowieka. W ciągu dnia warunki biometeorologiczne w całym kraju, za wyjątkiem wybrzeża, ulegać będą stopniowemu pogorszeniu do niekorzystnych, za sprawą umiarkowanie obciążającego środowiska termicznego.

Ocena sytuacji barycznej

Polska będzie pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku, w ciepłym i umiarkowanie wilgotnym powietrzu polarnym morskim. Początkowo wystapią nieznaczne wahania, a następnie niewielki wzrost ciśnienia atmosferycznego. W ciągu dnia prognozowane jest w Polsce zachmurzenie małe i umiarkowane, na Pomorzu i południu kraju w godzinach popołudniowych wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz. Wiatr będzie słaby, jedynie w czasie burz porywisty.

Warunki biotermiczne

W poniedziałek obciążenie cieplne organizmu człowieka w ciągu dnia nieco osłabnie względem niedzieli. Utrzyma się jednak na poziomie umiarkowanego obciążenia gorącem. Jedynie na wybrzeżu, Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie warunki meteorologiczne nie powinny generować żadnych obciążeń dla układu wewnętrznej termoregulacji ciała. Rano wśród mieszkańców Polski zachodniej i centralnej dominować będzie odczucie ciepło. Na krańcach południowo-zachodnich i północno-wschodnich będzie odczuwalnie komfortowo, a na wybrzeżu i wschodzie kraju - na granicy odczucia komfortowo i ciepło. W dzień odczucie komfortowo utrzyma się jedynie na wschodnim wybrzeżu, a ciepło na południu kraju. Na pozostałym obszarze w ciągu dnia będzie dominowało odczucie na granicy ciepło i gorąco a nawet gorąco, zwłaszcza na północnym-wschodzie i w centrum kraju w najcieplejszym momencie dnia. Wieczorem będzie odczuwalnie ciepło, jedynie na północy kraju komfortowo. Na południowym-wschodzie kraju wśród mieszkańców występować będzie odczucie na granicy komfortowo i ciepło.

Ocena warunków biometeorologicznych

W poniedziałek rano sucha, słoneczna i neutralna termicznie pogoda wpływać będzie obojętnie, a nawet korzystnie na organizm człowieka. Brak obciążeń cieplnych i dopływ naturalnego promieniowania słonecznego sprzyjać będą podejmowaniu aktywności na zewnątrz. W ciągu dnia suche, ale uciążliwe termiczne środowisko wyżu, przy dodatkowo niewielkim ruchu powietrza, będzie wpływać niekorzystnie na sprawność psychofizyczną oraz ogólne samopoczucie, co u osób wrażliwych może przejawiać się sennością i znużeniem czy osłabieniem sprawności fizycznej. Po południu, w rejonach występowania burz, u osób skłonnych do meteoropatii możliwe jest występowanie objawów drażliwości i niepokoju.

Rekomendacje

W ciągu dnia słoneczna i sucha pogoda będzie na ogół sprzyjać różnym formom rekreacji w terenie otwartym, natomiast ze względu na warunki obciążające termicznie i wysoki indeks promieniowania UV przy niewielkim zachmurzeniu, należy zastosować dodatkowe środki ochrony, tj. stosować przewiewną odzież i nakrycie głowy a także odpowiednie do karnacji kosmetyki z filtrami UV (patrz zakładka „Indeks UV” na stronie głównej Pogodynki). W ciągu dnia wskazane jest, aby zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, a także konieczne jest unikanie opalania się w godzinach około południowych. Należy systematyczne uzupełniać płyny, bowiem są one tracone z organizmu wraz z potem, co może zagrażać odwodnieniem (patrz zakładka „Straty wody z organizmu”). Należy dostosować się do aktualnie panujących warunków pogodowych, przestrzegając zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza w czasie występowania burzy.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  20.07.2018 ,  Biomet
Joanna Wieczorek

Pokaż szczegóły
sms