Przekierowanie na stronę za: 5 sekund
PL | EN
04.07.2020
04:19
21:01  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  03.07.2020 ,  Biomet
Jakub Szmyd

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 05.07.2020

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 05.07.2020

Rano korzystny wpływ pogody na organizm człowieka utrzymywać się jeszcze będzie w południowo wschodniej połowie Polski. W ciągu dnia w całym kraju występować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne, które wieczorem poprawią się do obojętnych jedynie na południu.

Warunki biotermiczne

Kolejny dzień w Polsce utrzymywać się będzie ciepłe środowisko termiczne. W godzinach okołopołudniowych na przeważającym obszarze kraju występować będzie stres gorąca o natężeniu umiarkowanym, a lokalnie (zwłaszcza na południu) również silnym (mapa). W pasie nadmorskim, ze względu na zwiększoną prędkość wiatru, środowisko termiczne przez cały dzień może być odczuwane jako chłodne. Na pozostałym obszarze kraju subiektywne odczucie termiczne kształtować się będzie rano i wieczorem w zakresie od komfortowo do ciepło, a w najcieplejszej porze dnia od komfortowo do gorąco (mapa). W Polsce północnej okresami w ciągu dnia porywisty wiatr może przyczyniać się do obniżania wartości temperatury odczuwalnej (mapa).

Ocena warunków biometeorologicznych

W nocy na przeważającym obszarze kraju, zwłaszcza na południu, stabilna, wyżowa pogoda ze słabym wiatrem sprzyjać będzie nocnemu wypoczynkowi, co w połączeniu z dużym usłonecznieniem na początku dnia zapewni dobre samopoczucie przy porannym wstawaniu. Rano w południowo wschodniej połowie Polski utrzymywać się jeszcze będzie korzystny wpływ pogody na organizm człowieka, jednak od północnego zachodu w głąb kraju postępować będzie strefa pogarszających się warunków biometeorologicznych związanych z nasuwającym się niżem i ciepłym frontem atmosferycznym. W godzinach okołopołudniowych w całym kraju biotropia pogody pogorszy się do niekorzystnej, do czego przyczyni się również uciążliwe dla układu termoregulacji człowieka środowisko termiczne (możliwy silny stres gorąca). U osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne spadek ciśnienia atmosferycznego i ocieplenie może powodować objawy senności i wydłużenia czasu reakcji; u meteoropatów mogą nasilać się dolegliwości bólowe (szczególnie w trakcie przechodzenia frontu). Pod koniec dnia na południu Polski niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka poprawi się do obojętnego, jednak na północy nadal może utrzymywać się pogorszony nastrój (na obszarach z dużym zachmurzeniem) i obniżona sprawność psychofizyczna z objawami niepokoju (w trakcie porywistego wiatru).

Rekomendacje

Ruch na świeżym powietrzu może poprawiać nastrój i łagodzić prognozowane objawy osłabienia kondycji psychofizycznej, jednak spacery i inne formy aktywności w przestrzeni otwartej warto zaplanować na godziny poranne i wieczorne; w godzinach okołopołudniowych stres gorąca stanowi wskazanie do unikania wysiłku fizycznego. Należy regularnie uzupełniać zapas wody w organizmie, traconej w procesie wzmożonego pocenia (mapa), a także zastosować odzież o odpowiedniej termoizolacyjności (mapa), na północy Polski z uwzględnieniem ochładzającego oddziaływania zwiększonej prędkości wiatru.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  03.07.2020 ,  Biomet
Jakub Szmyd

Pokaż szczegóły
sms
Nowy serwis pogodowy