PL | EN
23.03.2019
05:29
17:55  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  22.03.2019 ,  Biomet
Joanna Wieczorek

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.03.2019

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 24.03.2019

Rano w całej Polsce, po przejściu frontu atmosferycznego, występować będą niekorzystne warunki biometeorologiczne. Będą one ulegać stopniowej poprawie w ciągu dnia za wyjątkiem Wybrzeża, gdzie negatywna biotropia pogody, związana z silnym i porywistym wiatrem, utrzyma się do wieczora. W drugiej połowie dnia na zachodzie i w centrum kraju pogoda będzie wpływać przejściowo korzystnie na organizm człowieka.

Warunki biotermiczne

W niedzielę (względem soboty) w całym kraju będzie odczuwalnie chłodniej a obciążenie organizmu człowieka zimnem wzrośnie, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju (nawet o dwie klasy). Przy silniejszym wietrze silne obciążenie organizmu człowieka zimnem występować będzie rano i wieczorem lokalnie na wybrzeżu (mapa). Subiektywne odczucie termiczne będzie się kształtowało w przedziale od zimno chłodno (na granicy z odczuciem komfortowo na południu Polski) rano, w ciągu dnia i wieczorem od zimno na wybrzeżu i chłodno na północy kraju do komfortowo na w centrum i na południu Polski (mapa).

Ocena warunków biometeorologicznych

Pogoda w Polsce nadal kształtowana będzie pod wpływem rozległego wyżu obejmującego swym zasięgiem Europę Zachodnią i Środkową. Jedynie w nocy z soboty na niedzielę Polska znajdzie się w zasięgu zatoki niżu; z północy na południe kraju przemieści się chłodny front atmosferyczny i związana z nim strefa opadów. Za frontem napłynie znacznie chłodniejsza masa powietrza atmosferycznego. Na krańcach północno-wschodnich i wschodnich Polski oddziaływanie strefy frontu będzie odczuwalne jeszcze rano a nawet w pierwszej połowie dnia. Zimna, wilgotna i wietrzna pogoda będzie miała niekorzystny wpływ na samopoczucie, a u meteoropatów występować mogą wzmożone dolegliwości bólowe. Na krańcach północnych, zwłaszcza na wybrzeżu, silny i porywisty wiatr (wzmagający odczucie zimna), utrzymujący się w ciągu całej doby, może być przyczyną występowania objawów drażliwości i niepokoju w ciągu dnia, a w nocy zakłócać warunki wypoczynku. Natomiast na zachodzie, w centrum i na południu Polski, ze względu na optymalną wilgotność powietrza i zawartość tlenu oraz niewielką prędkość wiatru, warunki dla nocnego wypoczynku będą korzystne. Na zachodzie i w centrum Polski negatywny wpływ pogody, związany z oddziaływaniem frontu atmosferycznego, osłabnie do południa lub w drugiej połowie dnia (na południu kraju). Osoby wrażliwe na zmianę warunków atmosferycznych mogą początkowo doświadczać problemów z koncentracją uwagi. Natomiast wraz z występowaniem okresowych przejaśnień w ciągu dnia pogoda może wpływać przejściowo korzystnie na ogólne samopoczucie i sprawność psycho-fizyczną.

Rekomendacje

Rano i wieczorem w niedzielę, planując dłuższy pobyt w terenie, należy zastosować się do zaleceń odpowiadających klasie (-2), a na wybrzeżu (-3) obciążenia cieplnego organizmu człowieka. Wczesnym rankiem na wybrzeżu i krańcach północno-wschodnich Polski temperatura odczuwalna może wynosić nawet poniżej zera, a w ciągu dnia będzie bardzo zróżnicowana regionalnie. Jedynie lokalnie na południu przekroczy wartość 10 stopni, podczas gdy na wybrzeżu, przy większej prędkości wiatru może wynosić zaledwie 1°C (mapa). Zwłaszcza w tzw. sezonach przejściowych, kiedy Słońce góruje stosunkowo nisko nad horyzontem a dawka promieniowania, nawet przy bezchmurnym niebie jest stosunkowo niewielka, należy pamiętać, że faktyczna temperatura odczuwalna może być znacznie niższa od prognozowanej wartości maksymalnej temperatury powietrza. W niedzielę odczucie termiczne wyraźnie zmieni się chłodniejsze a obciążenie zimnem wzrośnie, tego dnia należy zastosować zdecydowanie grubszą odzież. Nawet w południe termoizolacyjność odzieży nie powinna być niższa niż 1.2 clo (mapa). Na przeważającym obszarze kraju pogoda będzie sprzyjała podejmowaniu aktywności w terenie otwartym od godzin południowych aż do wieczora. Pobyt na zewnątrz sprzyja naturalnemu uzupełnianiu zapotrzebowania na witaminę D3 a także wpływa korzystnie na ogólną kondycję organizmu (w okresie typowego spadku formy na tzw. przednówku) poprzez adaptację organizmu do zmiany warunków sezonowych (oświetleniowo-środowiskowych).

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  22.03.2019 ,  Biomet
Joanna Wieczorek

Pokaż szczegóły
sms